Czy migdały ropne mogą powodować częste stany zapalne i grzybicę pochwy?

Witam, cytuję: "Prawie 60% ludzi posiada drożdżaka we florze fizjologicznej przewodu pokarmowego (np. jama ustna, jelito grube), skąd może być przeniesiony do pochwy." Stąd moje pytania: -czy migdały ropne (choroba przewlekła) mają jakiś związek z częstymi stanami zapalnymi pochwy (grzybica itd.)? -na jakie jeszcze części ciała mogą przenosić się bakterie z nieleczonych migdałów, czy na pęcherz też? -czy Pani/Pana zdaniem lepiej usunąć chore migdały czy zostawić (mam skierowanie, ale nie wiem co zrobić, ponieważ nie miałam żadnych badań typu wymaz itd., tylko od razu skierowanie na oddział)?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Nawracające grzybice pochwy raczej nie mają związku z infekcją migdałków, a są raczej związane z obniżeniem odporności organizmu czy zaburzeniem jej fizjologicznej flory (na przykład  po leczeniu antybiotykami, przy stosowaniu antykoncepcji doustnej, w przypadku występowania zaburzeń horomonalnych czy cukrzycy).

Jeżeli chodzi o przewlekłe stany zapalne, to trudno przewidzieć, gdzie może dojść do rozsiewu bakteriii i czy w ogóle do niego dojdzie, ale jeżeli cierpi Pani na nawracające anginy, to może rzeczywiście warto rozważyć usunięcie migdałków. Może warto odwiedzić jeszcze laryngologa (o ile nie była Pani wcześniej) i skonsultować z nim wskazania do zabiegu.

Pozdrawiam