Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 3 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy migotanie przedsionków jest możliwe?

Witam, moj puls (85-120) ostatnio sam z siebie zwolniłl (60-70) czuje sie osłabiona, czuje kolatania i mocne uderzenia mimo tak niskiego pulsu. Bylam u lekarza, ekg i morfologia w normie. W ciągu dnia biorę betabloker ponieważ mialam kiedys tachykardie. Naczytalam się duzo o migotaniu przedsionków ze występują takie objawy niezależnie od pulsu, mialam kiedys holter i echo i bylo tam wszystko dobrze, mam 24 lata malo ruchu duzo stresu i nerwice serca. Czy migotanie przedsionków jest mozliwe?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Leczenie migotania przedsionków

Migotanie przedsionków to zaburzenie pracy serca. To często występują choroba układu krążenia. O leczeniu migotania przedsionków opowiada ekspert - dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Witam,

zalecałabym dobrze zdiagnozować podłoże psychogenne, ponieważ przyczyną tachykardii może być zaburzenie lękowe, które wzmacniane jest czynnikiem stresogennym. Zalecane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Rozumiem, że jest Pani po konsultacji psychiatrycznej - rozpoznanie; nerwica lękowa, jeśli nie to wskazana jest szczegółowa diagnostyka w Poradni Zdrowia Psychicznego. Betabloker niweluje objaw - szybki puls (tachykardię), jednak przyczyna problemu pogłębia się - w tym celu wymagane jest leczenie psychoterapią. W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie, może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest to podejście bardzo skuteczne w leczeniu zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju. W procesie terapeutycznym pacjent/pacjentka uczy się rozpoznawać swój dysfunkcjonalny wzorzec myślenia (poznawczy), a także emocjonalny i behawioralny (zachowanie), w konkretnych sytuacjach i pogłębia wgląd w siebie. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (szybkie tętno), wysokie ciśnienie krwi, problemy gastryczne, ucisk w klatce piersiowej (taki dyskomfort), klucha w gardle, napięcie mięśniowe, niepokój (lęk), bóle pleców, karku, bóle głowy, w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania). Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy