Czy mleko jest zdrowe?

Witam, chciałabym zapytać czy mleko jest zdrowe? Chodzi mi o mleko dla dorosłego człowieka, takie normalne ze sklepu, 2-procentowe albo 3,2-procentowe. Od dłuższego czasu jestem na delikatnej diecie, ale przede wszystkim chodzi mi nie tyle o radykalne odchudzanie, bo jestem dosyć szczupła, co po prostu o zdrowy tryb życia. Często słyszy się o tym, że rano zdrowe jest jedzenie na przykład muesli z mlekiem albo innych płatków śniadaniowych z mlekiem. Czy to prawda? Czy mleko jest zdrowe dla dorosłego człowieka? I czy nie jest tak, że mleko zawiera zbyt dużo tłuszczu? Chciałabym zapytać również czy ma znaczenie jakie mleko się stosuje? Czy zdrowsze jest mleko 2-procentowe czy 3,2-procentowe czy może nie ma to żadnego znaczenia? I czy może cos jeszcze powinnam wiedzieć w tej sprawie, może jakieś dodatkowe porady? Będę wdzięczna za każdą odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Mleko jest zdrowe ( gównie ze względu na zawartość wartościowego białka zwierzęcego oraz wapnia), również dla dorosłego człowieka, pod warunkiem, że jego organizm produkuje odpowiednie ilości laktazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za rozkład laktozy- cukru obecnego w mleku. Wraz z wiekiem u niektórych osób synteza tego enzymu maleje, co powoduje odczuwanie dolegliwości po spożyciu produktów mlecznych - wzdęć, biegunek, bólów brzucha. W takich przypadkach mleko powinno zostać wyeliminowane z diety.

Witam, jest wiele dowodów naukowych świadczących o działaniu mleka zarówno zdrowotnym jak i szkodliwym dla zdrowia dorosłego człowieka. Jeśli nie mamy objawów nietolerancji na cukier mleczny (laktozę) lub białko mleka krowiego (kazeinę) można bez przeszkód pić mleko będąc dorosłym. Warto jednak pamiętać, aby nie były to duże ilości. Nabiał dostarcza wielu cennych wartości odżywczych, jednak spożywany w nadmiarze (tak jak każdy inny produkt czy grupa produktów) nie jest korzystny dla naszego organizmu. Pozdrawiam.

Witam serdecznie,
Mleko dla dorosłego człowieka jest zdrowe pod warunkiem, że organizm danej osoby toleruje laktozą w nim zawartą. Z wiekiem może zanikać tolerancja na laktozę, jednak da się to wyczuć i postawić odpowiednią diagnozę. Jeżeli po wypiciu mleka nie ma biegunek, wzdęć bólu brzucha i innych dolegliwości trawiennych to można spokojnie spożywać mleko
W razie jakichkolwiek pytań zapraszam na bezpłatna konsultację dietetyczną tel. 506225670
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk