Czy mogą to być jakieś objawy tężca?

Witam, 8.04 miałem szytą ranę palca 1 szwem - rana zrobiona szlifierką kątową. Rana goiła się ładnie. 15.04 rana miała kontakt z ziemią (pies mi ubrudził). 16.04 rano miałem mocno opuchnięty palec i bolący - zaczerwieniony. Byłem u chirurga - zdjęto mi szew i zalecono mycie w szarym mydle i okłady z altacetu. Dzisiaj 18.04 palec nadal opuchnięty bolący i zaczerwieniony. do tego jest sztywność mięśni, przy zgięciu czuję ciągnięcie (nie mogę go całkowicie zgiąć, może przez opuchliznę). Odczuwam ból głowy i odczucie przeziębienia, bolące mięśnie, nudności, ciężko jest mi się nieraz skupić. Czy mogłą to być objawy tężca? Mam 38 lat i pewnie dawno nie byłem szczepiony. jak wykluczyć tę chorobę?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Radziłbym skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych. Pozdrawiam.