Czy mogą to być objawy dystymii czy może chorej tarczycy?

Mam wahania nastroju, bardzo słaby apetyt, często czuję się zmęczona, boli mnie głowa, mam bardzo niskie poczucie wartości i samoocenę, ale także wypada mi dużo włosów, reaguję na wszystko emocjonalnie i łatwo się denerwuję, stresuję. Czy mogą to być objawy dystymii czy może chorej tarczycy? Słaby nastrój nasila się podczas zbliżającej się miesiączki, więc może to tylko hormony?

Dzień dobry. Znajduje się Pani w specyficznym momencie życia, okresie dojrzewania. Zarówno pod względem biologicznym, jak i poznawczym, to czas bardzo dynamicznych procesów. To faza rozwoju, która większość objawów opisanych przez Panią ma wpisana w swoją charakterystykę. Warto zadbać o siebie w każdym sensie, fizycznym i psychicznym. Być może nawet kilka doraźnych konsultacji psychologicznych pomogłoby Pani lepiej poznać specyfikę tego czasu i lepiej znosić wymagania dnia codziennego. Pozdrawiam serdecznie.

Mgr Kamila Jakubowska

Witam

Opisane objawy mogą być efektem różnych trudności zdrowotnych, najlepiej jakby zgłosiła się Pani do lekarza rodzinnego i zrobiła szereg badań w celu wykluczenia problemów zdrowotnych natury fizycznej. Jest Pani młodą osobą więc może się to wiązać z problemami hormonalnymi.Jeśli wyniki badań będą dobre najlepiej zgłosić się na konsultację z psychologiem, aby podczas rozmowy określić czy opisane objawy nie są efektem trudności natury emocjonalnej. Wiele trudności zdrowotnych ma źródła psychosomatyczne, czyli wynika z wpływu reakcji emocjonalnych na nasze ciało. Psycholog, psychoterapeuta mógłby pomóc Pani w poszukaniu przyczyn niskiego poczucia własnej wartości i wzmocnieniu wiary we własne siły.

pozdrawiam
Kamila Jakubowska

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Dzień dobry,
na pewno konieczne będzie skonsultowanie tego z lekarzem. Zaburzenia endokrynologiczne mogą istotnie wpływać na nastrój i stan psychiczny. Dlatego poza opieką medyczną, regulacją poziomu hormonów wskazana jest również ocena kondycji psychicznej przez psychologa/psychoterapeutę. Terapia daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl