Czy mogę być bezpłodna?

Pierwszej miesiączki dostałam w 3 kl. gimnazjum, miałam ją przez dwa miesiące, potem była 7 miesięczna przerwa. Teraz mam 18 lat więc minęły trzy lata. Moja miesiączka nigdy nie była regularna miałam kilkumiesięczne przerwy, teraz trzy miesiące pod rząd było wszystko dobrze, lecz w tym miesiącu nie mam znów misiaczki. Współżyję już ze swoim partnerem ale na pewno nie jestem w ciąży. Gdy nie mam miesiączki pojawia się gęsta, prawie czarna wydzielina i trwa kilka dni potem znika. Nie chcę iść do ginekologa ponieważ się wstydzę, a poza tym to podobno bolesne. Boję się jednak, że mogę nie mieć dzieci :(

Czy jeśli moja miesiączka będzie występowała co kilka miesięcy, to mogę być bezpłodna?
Proszę o szczerą odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W Pani przypadku podstawową sprawą będzie przełamanie wstydu przed pójściem do lekarza. Z opisu wnioskuje, że Pani organizm tak naprawdę nigdy nie osiągnął właściwej równowagi hormonalnej po okresie dojrzewania. Bez dokładnej diagnozy nie jestem w stanie powiedzieć na ile zakłóci to Pani płodność, choć nieregularne miesiączki wskazują, że do owulacji również nie dochodzi regularnie. Powinna się Pani udać do lekarza ginekologa, który oprócz standardowego badania, zleci badania poziomu odpowiednich płciowych hormonów i w ten sposób poszuka przyczyny Pani problemu, a w następnej kolejności zapoczątkuje ewentualne leczenie.

Pozdrawiam serdecznie!