Czy moge być w ciąży? Czy to nawrót choroby?

Mam 21 lat.
Z chłopakiem współżyję od ponad roku .Ostatnią miesiączkę miałam 28.10.10r. miesiączka u mnie trwa 7 dni czyli skończyła się 04.11.10r. Tylko problem w tym, że ostatnio mój cykl miesiączkowy się rozregulował, ponieważ w maju przeszłam skomplikowaną operację twarzy i na skutek tej operacji podano mi 1.5 miesiąca temu sterydy. Po podaniu steryd miesiączka opóźniła mi się ok.8-9 dni.

W następnym miesiącu miesiączkowałam już normalnie 21dni po ostatniej miesiączce (28.10.10r). Ale pojawiło się w tej miesiączce coś dziwnego w 3 dni razem z krwią wypłynęło coś przypominającego jakby otoczkę czegoś (dość twarde, wielkość średnicy ok .1cm).
Przestraszyłam się ale później już nic się nie działo więc o tym zapomniałam. A teraz kolejne zmartwienie od 5 dni (od8.11) znów krwawię, obfitość krwawienia jest mniej więcej jak w 4 dni miesiączkowania (czyli średnie) ale na miesiączkę to sporo za szybko. Jest też opcja, że mogę mieć znów nadżerkę. Miałam z tym spory problem, leczyłam ją kilka miesięcy. Ostatni raz u ginekologa byłam 7 miesięcy temu i było już wszystko w porządku. Lekarka mi powiedziałam, że nadżerka jest wyleczona i zasugerowała wizytę kontrolną październik/listopad. Wybieram się w przyszłym tyg. ale bardzo się zamartwiam.
Proszę o odp. bo nie mam pojęcia co się dzieje.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Krwawienie śródcykliczne rzeczywiście może być spowodowane nadżerką lub ewentualnie owulacją bądź zaburzeniami hormonalnymi. Lekarz wykluczy też inne możliwe przyczyny, tj. mięśniaki czy polipy. Trudno wyrokować bez badania. Jeśli ostatnia miesiączka nie była krótsza i/lub bardziej skąpa niż zwykle, to ryzyko ciąży jest minimalne. Może Pani jednak dla pewności wykonać jeszcze przed wizytą ginekologa test ciążowy. To, co zaobserwowała Pani jakiś czas temu w wydzielinie miesiączkowej, najpewniej było skrzepem- zdarza się to przy obfitym krwawieniu i nie jest niepokojące.
Pozdrawiam serdecznie!