Czy mogę być w ciąży mimo zażycia tabletki awaryjnej?

Szanowna Pani Doktor/Szanowny Panie doktorze, moja sytuacja jest dosyć skomplikowana. Dwa miesiące temu parę dni po owulacji kochałam się ze swoim partnerem, był to stosunek niezabezpieczony. Następnie idealnie w terminie dostałam okres (zazwyczaj mam bardzo regularne miesiączki trwające 3-4 dni), który niczym nie różnił się od poprzednich. Po 3 tygodniach zamiast okresu miałam krwawienie trwające około 1,5 dnia i raczej skąpe, biorąc pod uwagę to, jak krwawię zazwyczaj. Zrobiłam dwa testy ciążowe, które wyszły negatywnie. Dwa tygodnie od owego krwawienia, po raz kolejny odbyłam niezabezpieczony stosunek, jednakże tym razem skorzystałam z antykoncepcji doraźnej, a mianowicie tabletki Escapelle. Po tygodniu, znowu zamiast okresu pojawiło się niemal identyczne, trwające dwa dni, skąpe krwawienie. Dodam, iż poza bólem piersi i delikatnym bólem z lewej strony podbrzusza nie zauważyłam żadnych symptomów, świadczących o tym, że coś mogłoby być nie tak. Oczywiście wybiorę się do lekarza, jednakże przed tym chciałabym wykonać test ciążowy z apteki i betaHCG w laboratorium. Czy w przypadku ciąży pozamacicznej pokażą one pozytywny wynik? O czym mogą świadczyć opisane powyżej objawy?

Witam serdecznie!
W pierwszej opisywanej sytuacji ciążę możemy z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć. Pojawienie się miesiączki kilka dni po zbliżeniu (tym bardziej, że stosunek miał miejsce po owulacji) nie powinno wzbudzać u Pani niepokojących myśli.
W drugiej opisywanej sytuacji ryzyko ciąży również było znikome. Szybko przyjęta tabletka alarmowa cechuje się wysoką skutecznością. Opisywane dolegliwości najprawdopodobniej związane są z przyjętą tabletką. Proszę pamiętać, iż antykoncepcja alarmowa zalecana jest wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. Związane jest to z szeregiem działań niepożądanych, wywołanych wysokim stężeniem hormonów egzogennych. Dolegliwości w takich sytuacjach mogą utrzymywać się nawet do 6 miesięcy. W obecnej sytuacji, jak słusznie Pani zauważyła należy wykonać test ciążowy. Test z moczu daje wiarygodne wyniki po 14 dniach od zbliżenia, test z krwi po 10. Wyniki testów będą pozytywne niezależnie od miejsca zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej.
Pozdrawiam