Czy mogę być w ciąży, skoro badanie USG nic nie wykazało?

Witam,
mam taki mały problem, robiłam badanie HCG - wynik 151,4, po dwóch dniach dostałam miesiączkę, badanie powtórzyłam i wynik był 0,00. Czy mogę być w ciąży, skoro badanie USG nic nie wykazało?
Proszę, odpisz.

Lek. Marta Hat

Witam!

Sytuację należy zweryfikować. Nawet gdyby Pani poroniła, to beta HCG nie spada tak szybko, aby za kilka dni wynik był zerowy. Należy porównać poziom hormonu beta HCG z krwi za dwa dni lub powtórzyć USG tydzień po poprzednim.
Jeśli wynik beta HCG się podwoi, to znaczy, że płód się rozwija, natomiast wynik beta HCG oznaczonego z krwi poniżej 5 mIU/ml przyjmuje się za ujemny. Pęcherzyk ciążowy powinien być wykrywany w USG, gdy HCG osiągnie poziom 1,000–2,000 mIU/ml, choć nie jest to regułą.
Krwawienie nie wyklucza ciąży. Czasem zdarza się tak, że kobiety w ciąży mają krwawienia nie różniące się od okresu w czasie normalnej miesiączki, czasem krwawienia wyglądają trochę inaczej - są krótsze, mniej obfite.
Proszę skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem, aby wyjaśnić zaistniałą sytuację.

Pozdrawiam serdecznie!