Czy mogę być w ciąży, skoro test jest negatywny?

Witam. Mam problem. Od miesiąca nie biorę tabletek antykoncepcyjnych. Dokładnie z tym jak się skończyło opakowanie. Cykl jak brałam tabletki, miałam 25-dniowy, i w niedzielę 7 marca powinnam dostać okres, ale go nie mam. Robiłam test w poniedziałek 8 marca. Ale wyszedł negatywny. Współżyję z chłopakiem i czasem nie używaliśmy środków antykoncepcyjnych. Od okresu jak nie biorę tabletek i chłopak nie dochodził we mnie. Może wpływać też na okres to, że się stresuję, bo jestem bardzo też nerwowa z natury i szybko się denerwuję. Mogę być w ciąży?

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych często występuje przejściowe zaburzenie cyklu miesięcznego, w tym dotyczące jego trwania. Średnio po ok. 3 miesiącach od zakończenia stosowania antykoncepcji prawidłowość cykli powraca. Oczywiście poza hormonami na opóźnienie miesiączki mają wpływ takie czynniki jak infekcje, wspomniany stres i inne. W związku z tym, że test ciążowy wyszedł negatywnie, nie obawiałabym się ciąży i oczekiwała w spokoju na miesiączkę. Jeśli prawidłowe, regularne cykle miesięczne nie będą długo powracać (ok.3-5 miesięcy), proszę zgłosić się do swojego ginekologa w celu zbadania i ewentualnego leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.