Czy mogę być znów w ciąży? Testy dają wynik negatywny

Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem co się dzieje ze mną w ostatnim czasie. Otóż 5 miesięcy temu urodziłam dziecko - w październiku. Od listopada zaczęłam już miesiączkować, ponieważ zostałam zmuszona do karmienia synka mlekiem modyfikowanym, nie mając własnego pokarmu. Miesiączkowałam co 30 dni aż do 7 marca, kiedy to miesiączka się nie zjawiła. Zabezpieczamy się z mężem prezerwatywą, ale 23 lutego niestety tego nie zrobiliśmy. Zastanawiam się, czy mogę być znów w ciąży. Zrobiłam już 4 testy płytkowe i każdy był negatywny. Boli mnie podbrzusze tak jak na okres, ale niestety on nie nadchodzi. Poza tym nie mam żadnych innych objawów typowych dla początku ciąży. Miałam ostatnio trochę stresu, więc może to stres powoduje to przesuniecie miesiączki i myśl o tym, że mogę być w ciąży. Dodam jeszcze, że przed ciążą miałam problemy z prolaktyną. Może to wraca? To już jak urojona ciąża, bo nie mogę przestać o tym myśleć. Proszę o radę jak najszybciej.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Jeżeli testy ciążowe wykonywane kilkakrotnie dają wynik negatywny to myślę, że ciążę można wykluczyć. Natomiast co jest przyczyną opóźnienia miesiączki trudno powiedzieć bez badań. Stres, zmęczenie, wysiłek fizyczny, utrata masy ciała, choroby jak najbardziej mogą powodować zaburzenia miesiączkowania. Jeżeli przed ciążą miała Pani zaburzenia hormonalne w zakresie prolaktyny to nie można też wykluczyć, że ten problem powrócił ponownie (hiperprolaktynemia jak najbardziej może być przyczyną braku miesiączki). Myślę, że w takiej sytuacji najlepiej byłoby skonsultować się z ginekologiem, który zbada Panią i oceni czy pod względem ginekologicznym wszystko w porządku, jeśli uzna za stosowne zleci odpowiednie badania hormonalne. Pozdrawiam!