Czy mogę cierpieć na narcystyczne zaburzenie osobowości?

Witam, Wydaje mi się, ze mogę cierpieć na narcystyczne zaburzenie osobowości. Czasami zdaje dobie sprawę, ze moje życie polega na ciągłej gonitwie za czymś. Ze zawsze chce być lepszy od innych, jakbym ciagle konkurował. Nie lubię gdy w grupie jest ktoś, kto lepiej wyglada lub lepiej mu się powodzi. Czasami gdy chce sobie pożartować w grupie, to żartuje z kogoś nie widząc, ze sprawiam przykrość, dopiero jak ktoś mi powie, że go uraziłem, to jest mi głupio. Zawsze uważam, ze moje zdanie jest najbardziej trafne i mam racje, lubię gdy ktoś docenia moja wiedzę i mogę mu ja przekazać. W jaki sposób mogę się przebadać? Co mogę zrobić, jeśli wynik będzie pozytywny? Jakie są terapie, co mogę nimi uzyskać? Czy jest możliwość, ze nie mam zaburzenia osobowości tylko niektóre cechy narcyza? Co mogę zrobić w takim wypadku?

Dzień dobry,
Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychiatry lub ewentualnie u psychologa psychoterapeuty aby postawić diagnozę. Polecam także wyszukanie w internecie kryteriów diagnostycznych zaburzenia osobowości narcystycznej obecnych w podręcznikach diagnostycznych ICD - 10 (obowiązuje w Polsce) i DSM - 5 oraz przyjrzenie się im. W przypadku zaburzeń osobowości nie stosuje się leków tylko psychoterapię i tu mogę polecić terapię w nurcie psychodynamicznym, gdyż umożliwia ona osiągnięcie trwałych zmian w osobowości. W przypadku większości diagnoz psychiatrycznych istnieje całe kontinuum między normą a zaburzeniem. Przykładowo między osobowością prawidłową a narcystycznym zaburzeniem osobowości istnieje całe spektrum osobowości odbiegających od normy w kierunku narcystycznego zab. osobowości włącznie z tzw. rysem tej osobowości, czyli subkliniczną formą zaburzenia. Sądzę, że psychoterapia to bardzo dobry pomysł i tu nie jest aż tak bardzo istotne, czy można zdiagnozować kliniczną postać zaburzenia a raczej to, że to Pan odczuwa dyskomfort. W przypadku narcyzmu osoby raczej rzadko decydują się terapię. Mam nadzieję, że uda się Pan wkrótce do specjalisty i po czasie zauważy Pan pozytywne zmiany.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/

Dzień dobry,

wydaje się, ze nie cierpi pan na typowe zaburzenie narcystyczne ponieważ odczuwa Pan wstyd, poczucie winy oraz empatię. Rozumiem, że odczuwa Pan pewien dyskomfort związany z Pana relacjami z innymi, rodzaj niepewności gdy ktoś zwróci uwagę, gdy może pan kogoś urazić. Oczywiście może pan udać się do terapeuty aby porozmawiać nt swoich przypuszczeń i obaw dotyczących poruszanej przez pana diagnostyki, ale sam fakt, ze zastanawia się pan nad sobą może świadczyć o pana dojrzałości i tym, że być może nie cierpi Pan na "czysty" narcyzm.
Pozdrawiam i życzę dużo dobrego
Sylwia Wilk
poradniapsychologiczna.com.pl