Czy mogę ćwiczyć na maksimum swoich możliwości po operacji przepukliny?

Witam! Mam 28 lat. W kwietniu przebyłem operację niewielkiej przepukliny (udało mi się w porę ją wyłapać) metodą Shouldice. Miesiąc później miałem robioną plastykę z prawej strony z powodu wrót przepuklinowych. Całe życie byłem aktywny i 9 lat trenowałem na siłowni + sporty walki, niestety otwarcie własnego biznesu spowodowało roczną przerwę od wszelkich aktywności, w tym okresie sporo przytyłem około kilkanaście kg (co w sumie dla atletycznej budowy nie było jakimś obciążeniem mega), w tym okresie właśnie nabawiłem się przepukliny z lewej strony i wrót przepuklinowych. Po 6 miesiącach od operacji (tej późniejszej) wróciłem na siłownię do regularnych treningów + dodatkowej aktywności, ćwiczę już 2 miesiące i ciężary z racji powrotu idą w górę (nadmienię, że zrzuciłem 12 kg i do powrotu do dawnej sylwetki zostało może z 8 kg), tutaj pojawia się moje pytanie: czy mogę bez obaw ćwiczyć na 100%? Jeśli nie teraz to kiedy?

Nie potrafię żyć bez sportu i nie potrafię ćwiczyć na pół gwizdka, chciałbym wrócić do ciężarów rzędu 200 kg w przysiadzie czy martwym ciągu, niestety mam sporą psychiczną barierę, czasami przybierającą formę obłędu, wystarczy mały dyskomfort, delikatne zakłucie czy przesilenie tych miejsc i już badam się po 20 minut non stop, stojąc czy leżąc kaszle z przyłożonymi dłońmi i mimo że nie ma podobnych odczuć, jak przy wykryciu przepukliny, to chyba sam sobie wkręcam, że coś się dzieję lub może dziać. Prosiłbym o rzetelną i szczerą odpowiedź. Dodam również, że nie stosuję już pasa (kulturystycznego/ciężarowego) w cięższych seriach, bo on, mimo iż chroni plecy, to zwiększa ciśnienie śródbrzuszne, co w owej kwestii chyba nie jest zbyt korzystne po moich operacjach. Ewentualnie przy tego typu aktywności jak często chodzić się badać do lekarza, który robił operację? Na co zwracać uwagę? Nie chcę być 28-letnim niepełnosprawnym :( i pożegnać się z moim ukochanym sportem. Kwestia sportów walki też jest otwarta, ale nie wiem jak z ryzykiem otrzymania ciosu w pachwinę? Czekam z niecierpliwością na odpowiedź. Pozdrawiam.

- Jest już pół roku po operacji przepukliny pachwinowej więc praktycznie można w pełni obciążać mięśnie powłok jamy brzusznej. Nie ma co do tego przeciwwskazań. Jednak muszę zwrócić, że leczony był Pan metodą napięciową, bez użycia siatki (metodą właśnie Shouldice). W przypadku ludzi bardzo aktywnych, uprawiających sporty obciążające powłoki jamy brzusznej raczej powinno się wykonywać zabiegi plastyki przepukliny przy użyciu siatki (np. metodą Lichtenstein). Taka metoda plastyki przy użyciu wszczepu dodatkowo zabezpiecza kanał pachwinowy i bardziej wzmacnia powłoki jamy brzusznej chroniąc je przed nadmiernych ciśnieniem w jamie brzusznej. Dlatego oczywiście może Pan żyć aktywnie, ale nikt nie da Panu absolutnie gwarancji, że nie dojdzie do wznowy przepukliny lub przepuklina nie pojawi się po drugiej stronie.
Ewentualnie przy tego typu aktywności jak często chodzić się badać do lekarza, który robił operację?
- Nie ma potrzeby chodzenia na kontrolne badania do lekarza. Jeśli jednak będzie miał Pan jakieś niepokojące objawy to wtedy należy udać się na kontrolę najlepiej do chirurga.
Na co zwracać uwagę?
- Oczywiście w każdym wypadku, gdy wystąpią jakieś dolegliwości (np. ból, pieczenie, kłucie, szczypanie w pachwinie, pojawiający się i zanikający guz) trzeba pilnie skonsultować się z chirurgiem.
Kwestia sportów walki też jest otwarta, ale nie wiem jak z ryzykiem otrzymania ciosu w pachwinę?
- Nie ma też przeciwwskazań do uprawiania sportów walk, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że ryzyko zawsze istnieje zwłaszcza przy nagłym wzroście ciśnienia w jamie brzusznej np. w czasie uderzenia w brzuch.