Czy mogę dziedzicznie mieć torbiel?

Witam. Miałam robiona tomografie głowy z powodu wieloletniego bólu połowy głowy. Wynik bez zmian patologicznych. Ale wykryto torbiel przegrody przezroczystej z jama vergi szer 7mm. Bardzo się boję o tetniaka bo wujek zmarł z jego powodu w kwietniu. Czy mogę dziedzicznie go mieć? Pilnie proszę o odpowiedz

Tętniaki mogą występować dziedzicznie.
Warto rozważyć wykonanie badania naczyń mózgowych (angio-KT lub angio-MR głowy ), jeśli u członka najbliższej rodziny zdiagnozowano tętniaka mózgu.
Prowadzone badania kliniczne wykazały wyższe ryzyko tętniaka u osób, którzy mają w rodzinie 2 osoby z rozpoznanym tętniakiem.Opisywany związek może się wahać w zakresie od 10 do 20 procent.
Tętniak to nieprawidłowe poszerzenie tętnicy mózgowej wypełnione krwią. Rozwija się, gdy ścianki naczyń krwionośnych ulegają osłabieniu.

Poza uwarunkowaniami genetycznym, rozwojowi tętniaków sprzyjają nadciśnienie oraz palenie papierosów, ponadto cukrzyca.

Tętniaki nie pojawiają się nagle, ich tworzenie się trwa przez jakiś czas. Najczęściej są bezobjawowe. W momencie ich pęknięcia następuje nagły bardzo silny ból głowy.

Torbiel przegrody przezroczystej i jama Vergi sa to zmiany łagodne, nie wymagające leczenia, nie powodujące objawów.

Tętniaki zwykle nie są widoczne w zwykłym badaniu KT głowy.

Pozdrawiam
Magdalena Nowaczewska