Czy mogę iść sama do lekarza w wieku 16 lat?

Mama 16 lat i chcę iść do ginekologa aby doradził mi jakąś metodę antykoncepcji ale nie wiem czy mogę iść sama? I nie wiem czy lekarz może mi dać receptę np. na plastry czy tabletki ?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, ale jako osoba niepełnoletnia nie może Pani sama zgłosić się do lekarza. Rodzic nie musi być bezpośrednio obecny przy badaniu, jednak lekarz musi wiedzieć, że przyszła Pani pod opieką opiekuna.

Oczywiście ginekolog może przepisać terapię antykoncepcyjną, jednak zanim do tego dojdzie powinien Panią zbadać, wykonać podstawowe badania laboratoryjne oceniające układ krzepnięcia i czynność wątroby, a także poinstruować Panią dokładnie na temat antykoncepcji hormonalnej. Jest to bardzo ważne i sama powinna Pani domagać się wszelkich informacji, gdyż środki te nie są "tylko" tabletkami czy plastrami, ale silnie działającymi na organizm lekami.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.