Czy mogę jeść delikatne posiłki po wyrwaniu zęba?

Witam, czy mogę jeść delikatne posiłki po wyrwaniu zęba (u dołu) tą stroną, z której został wyrwany? Bo różne są opinie, a dentysta nic mi nie mówił. Nie chcę ograniczać się do jednej strony.

Witam

Może Pan spożywać miękkie, nie wymagającyce intensywnego żucia pokarmy. Z gojeniem się rany można stopniowo wracać do swoich przyzwyczajeń dietetycznych, przez kilka dni oszczędzając okolicę poekstrakcyjną

Pozdrawiam

Witam serdecznie,

w dniu usunięcia zęba zaleca się nie jeść i nie pić niczego przez co najmniej 2 godziny. Również w dniu zabiegu powinno się jeść głównie chłonne i półpłynne pokarmy, nic gorącego.
Nie płukać jamy ustnej żadnymi płukankami czy ziołami przez minimum trzy dni po zabiegu. Przy myciu zębów bardzo delikatnie i ostrożnie płukać jamę ustną. Jest to bardzo ważne dlatego, że zależy nam na powstaniu skrzepu w miejscu po usuniętym zębie, a zbyt energiczne płukanie czy jedzenie jakiś twardszych pokarmów może ten skrzep usunąć z zębodołu. Dzięki prawidłowemu utrzymaniu tego skrzepu rana szybciej się goi. :)
Dodatkowo nie zalecam palenia papierosów ani spożywania alkoholu najlepiej przynajmniej 24h od zabiegu.
Dla bezpieczeństwa pacjenci starają się unikać przez kilka dni jedzenia po stronie, po której był usuwany ząb. W jakimś stopniu zapobiega to niepotrzebnemu zanieczyszczeniu rany po ekstrakcji danego zęba kawałkami jedzenia.

Jeśli pojawiłby się ból lub nieprzyjemny zapach z okolicy po usuniętym zębie, dobrze byłoby pojawić się u stomatologa by skontrolować czy wszystko goi się prawidłowo.
Pozdrawiam

„Nie chcę, ale muszę” można rzec :) zachowanie skrzepu w miejscu ekstrakcji zęba jest bardzo ważne, by rana się prawidłowo zagoiła. Jeżeli go usuniemy – może dojść do infekcji albo powikłań w postaci suchego zębodołu. Przez kilka dni trzeba jeść i przeżuwać drugą stroną jamy ustnej, a także unikać gorących potraw i napojów, które mogłyby rozpuścić skrzep.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl