Czy mogę jeszcze urosnąć?

Witam. Mam 15 lat i mam 163 cm wzrostu . Moja mam jest niska ( przerosłem już ją ) A tata wysoki ( jestem o głowę niższy od niego). Jem dużo jogurtów, pije mleko. Ogólnie mógłbym powiedzieć, że jem wszytko lecz nie odbija mi się to na mojej wadze. Co jest bardzo dziwne. Przez trzy lata gimnazjum nie urosłem zbyt dużo. Jestem najniższy w klasie. I powoli zaczynam tracić wiarę że jeszcze urosnę. Dodam także że moi dziadkowie są niscy, tak samo jak ciocia. Jedyną szansą są geny po moim tacie. Proszę o rozpatrzenie mojego pytanie i udzielenie odpowiedzi ;)
15 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Twój wzrost znajduje się w granicach normy dla wieku wg siatek centylowych dla chłopców polskich.
Na ostateczny wzrost ma wpływ wiele czynników, a w przypadku warunków fizjologicznych najważniejszy pozostaje czynnik dziedziczny.

Uważa się, że wzrost jest dziedziczony po rodzicach, ale także po dziadkach. W związku z tym Twój wzrost może być niejako wypadkową wzrostu w rodzinie.

Być może do zarośnięcia nasad kości długich czyli ok 21. roku życia Twój wzrost ulegnie jeszcze niewielkim zmianom, jednakże wydaje się, że nie będzie to duży przyrost.