Czy mogę leczyć się z zapalenia zatok metodą endoskopową?

Dzień dobry Panie Doktorze. Od wielu lat zmagam się z zatokami (są to zatoki czołowe). Wszelkiego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych kończą się zapaleniem zatok (przy infekcjach górnych dróg oddechowych płyn ścieka z zatok po tylnej ścianie gardła, podrażnia gardło itd.). Na następny dzień mam okropny ból głowy w okolicy czoła, który utrzymuje się przez kilka dni (nie jestem w stanie opuścić głowy na dół), mam zaburzony węch, nie mam na nic siły, mam gorączkę i czuję się ogólnie rozbity. W związku z tym, że pojawia się to cyklicznie chciałbym ten problem rozwiązać i w związku z tym moje pytanie...

Leczenie farmakologiczne wydaje mi się, że nie wchodzi w grę, ponieważ wiele razy próbowałem i bez skutku. Jaka jest możliwość zrobienia zabiegu endoskopowego udrażniającego zatoki wraz z ich płukaniem? Czy zabieg jest refundowany, czy nie (jeżeli nie to jakie są koszty oraz jaki jest termin)? Jaka jest procedura związana z zabiegiem (badania, adres kliniki, nazwisko doktora do kontaktu).

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Leczenie zapaleń zatok przynosowych dzielimy na zachowawcze i chirurgiczne. Celem leczenia zachowawczego jest opanowanie zakażenia, zmniejszenie obrzęku tkanek, ułatwienie odpływu wydzielin z jam nosa poprzez przywrócenie drożności ich ujść naturalnych. Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie antybiotyków (amoksycylina, amoksycylina i kwas klawulanowy, cefalosporyny, klindamycyna oraz metronidazol). Z uwagi na utrudnioną penetrację do zatok powinny być stosowane co najmniej 10-14 dni.

Chociaż u 40% chorych na ostre zapalenie zatok choroba ustępuje samoistnie, leczenie przeciwbakteryjne jest wskazane w każdym przypadku prawidłowo rozpoznanego schorzenia. W badaniach klinicznych z randomizacją wykazano bowiem, że antybiotyki poprawiają wyniki terapii i przyspieszają ustępowanie objawów. W leczeniu uzupełniającym stosujemy leki obkurczające błonę śluzową nosa i ujść zatok przynosowych; sympatykomimetyki: efedryna, pseudoefedryna, oraz adrenomimetyki: epinefryna, norepinefryna, nafazolina, fenylefryna, ksylometazolin i oskymetazolina (czyli popularne krople do nosa dostępne w aptekach bez recepty), glikokortykosteroidy donosowe.

W celu poprawy drenażu wydzieliny stosujemy leki rozrzedzające wydzielinę, czyli leki mukolityczne i leki mukokinetyczne, takie jak ambroksol, który jest szczególnie polecany, gdyż zwiększa penetrację antybiotyku do błony śluzowej. Często stosujemy objawowe leczenie przeciwbólowe (leki z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych).

Leczenie chirurgiczne obejmuje możliwość wykonania dwóch rodzajów zabiegów - zabiegi radykalne oraz zabiegi czynnościowe. Zabiegi radykalne polegają na szerokim drenażu chorej zatoki do nosa, nie zawsze w miejscu jej naturalnego ujścia oraz całkowitym usunięciu błony śluzowej z wnętrza chorej zatoki. (obecnie coraz rzadziej stosowane) Zabiegi czynnościowe z zastosowaniem endoskopów pozwalają na udrożnienie ujścia naturalnego i bardzo oszczędnego usunięcia zmian chorobowych ze światła zatoki – obecnie główna metoda leczenia chirurgicznego nosząca nazwę czynnościowej chirurgii endoskopowej zatok przynosowych.

Leczenie chirurgiczne obejmuje również korektę odmienności anatomicznych bocznej ściany nosa tj. nadmiernie upowietrznionej lub paradoksalnie ustawionej małżowiny nosowej środkowej, odmian wyrostka haczykowatego lub zmian przegrody nosa (kolec, skrzywienie, listwa). Wskazaniami do leczenia operacyjnego są najciężej przebiegające ostre stany zapalne zatok przebiegające z powikłaniami wewnątrzczaszkowymi lub oczodołowymi, pacjenci z przewlekłym zapaleniem zatok, u których leczenie farmakologiczne nie odniosło skutku, u pacjentów z rozległymi procesami zapalnymi przebiegającymi z polipami jam nosa i zatok, w nawrotowych stanach zapalnych zatok po leczeniu chirurgicznym. Zabieg taki jest refundowany.

Co do terminów to naprawdę trudno mi określić jakąś przybliżoną datę we względu na fakt, iż każdy gabinet/ośrodek ma inne możliwości obsługi pacjentów. (Mogę podać namiary na laryngologów, którzy operują zatoki w prywatnej klinice w Warszawie, która ma podpisany kontrakt z NFZ - terminy niedługie: dr Kornel Szczygielski lub dr Tomasz Gotlib - Warszawskie Centrum Medyczne, ul. Wynalazek 4, tel. 608 006 106 lub 22 6122169. Wizyta - konsultacja przed operacją płatna. Najlepiej mieć ze sobą tomografię komputerową zatok. Sama operacja, tak jak wspomniałem, jest refundowana. Obydwaj lekarze pracują w państwowych szpitalach i mają bardzo dobre opinie.)

Chciałbym także zaznaczyć, iż informacja podana w nawiasie pochodzi z forum medycznego. Wszelkie dodatkowe badania potrzebne do diagnostyki przedzabiegowej zostaną podane Panu podczas konsultacji.