Czy mogę malować obrazy w czasie ciąży?

Witam. Zajmuję się malowaniem obrazów farbami olejnymi i akwarelowymii. Jestem w 12 tygodniu ciąży. Czy powinnam zrezygnować z pracy? Czy mogę malować chociaż farbami akwerolowymi (wodnymi)? Wiem, że farby olejne używane do malowania ścian szkodzą dziecku, a jak jest z farbami artystycznymi? Czy są tak samo szkodliwe?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie prowadzi się badań na temat wpływu szkodliwości farb w ciąży. Musi Pani pamiętać, że szkodliwość wszelkich czynników toksycznych dla płodu zależy od trzech rzeczy:

  1. Toksyczności substancji
  2. Wymiaru ekspozycji na szkodliwe czynniki
  3. Wieku płodu

Na pewno farby olejne są bardziej szkodliwe niż akrylowe. Co do ekspozycji, to ważny jest zarówno czas przebywania w niesprzyjającym środowisku jak i sposób w jaki czynniki toksyczne przenikają do organizmu. Mogą one przenikać zarówno przez skórę jak i przez płuca, drogą wentylacji. Szczególnie niebezpieczne będzie tu wdychanie wszelkich rozpuszczalników podczas przygotowywania farb, mieszanie farb, czy wdychanie ich w czasie malowania obrazu, kiedy są jeszcze niewyschnięte. Na koniec warto pamiętać, że dziecko jest najbardziej narażone na tego typu zagrożenia we wczesnym etapie rozwoju, kiedy kształtują się wszystkie tkanki i narządy.

Na Pani miejscu na pewno zrezygnowałabym z malowania w pierwszym trymestrze ciąży, a farb olejnych unikała przez całą ciążę. Jest to jednak Pani decyzja, tym trudniejsza, że nie znamy dokładnych prawdopodobieństw i zakresu zagrożenia dla dziecka.

Pozdrawiam serdecznie!