Czy mogę mieć borderline przy tych objawach?

Dzień dobry. Mam pytanie, czy mogę mieć borderline przy następujących objawach: - mam niestabilny,kapryśny nastrój - szybko reaguję gniewem - działam impulsywnie - nie wiem do końca kim jestem - angażuję się w niestabilne, intensywne przyjaźnie -gnębi mnie uczucie chronicznej pustki, znudzenia. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

Szanowna Pani,
w wieku 18 lat trwa faza rozwojowa adolescencji, czyli dylematy związane z odpowiedzią na pytanie; Kim jestem? Pytania związane z potrzebami spełnienia kryteriów zawodowych, ten etap rozwojowy można zaliczyć do poszukiwania wyjścia z chaosu, stopniowe porządkowanie, wyznaczanie sobie celów. Z Pani opisu wynika problem związany z tym etapem rozwojowym, ponieważ w wieku późnej adolescencji zaczyna się moment, kiedy młody człowiek wychodzi z tzw. chaosu uczuciowego. Staje się zdolny do odraczania spontanicznych reakcji, potrafi zapanować nad okazaniem wewnętrznych emocji, potrafi rozpoznawać swoje stany emocjonalne. Adolescencja jest bardzo ważnym okresem w rozwoju człowieka; osiągnięcie niezależności uczuciowej od rodziców i innych dorosłych (autonomia) oraz przygotowanie do partnerstwa i życia seksualnego. Osobowość zaczyna się kształtować od 21 roku życia, w związku z tym, zalecane jest dla Pani wsparcie psychoterapeutyczne w paradygmacie poznawczo - behawioralnym, ze specjalistą łatwiej będzie poradzić sobie z problemem.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry, do głównych objawów zaburzeń osobowości z pogranicza (borderline) należą wspomniane przez Panią chroniczne uczucie pustki, wikłanie się w intensywne i niestabilne związki (wahania pomiędzy ekstremami idealizacja-dewaluacja), niestabilność emocjonalna, wyraźne wahania nastroju, niestosowny, intensywny gniew oraz trudności z jego kontrolowaniem. Innymi objawami są również gesty, groźby lub próby samobójcze, samookolecznie, podejmowanie autodestrukcyjnych działań, drażliwość, lęk, nadmierne wysiłki uniknięcia porzucenia, przelotne, związane ze stresem myśli paranoiczne, zaburzenia odżywiania czy niepewność co do wewnętrznych preferencji. Objawy, które Pani opisuje mogą, ale nie muszą wskazywać na borderline. Być może są one chwilowe i łączą się z trudnym okresem w Pani życiu. Jest Pani młodą osobą, której osobowość nadal się kształtuje. Dlatego też sugerowała bym spotkanie z psychoterpauetą/psychologiem w celu dogłębnej i rzetelnej diagnozy. Pozdrawiam oraz życzę wiele wewnętrznego spokoju.

Dzień dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Z Pani opisu wynika, że jest Pani (jeszcze) w okresie adolescencyjnym
i stąd dopatrywałabym się zaprezentowanych przez Panią symptomów.

Z Pani relacji wnioskuję, że jest Pani świadoma, co z Panią i u Pani dzieje się, pod względem emocjonalnym oraz behawioralnym
(umiejętności introspekcyjne - wgląd w siebie).

Przydatne byłoby dla Pani sięgnięcie po kontrolną diagnostykę oraz wsparcie specjalistyczne (Psycholog/Psychoterapeuta) by mogła Pani bardziej zrozumieć siebie oraz mogła dotrzeć do ewentualnej przyczyny symptomatycznej.

Serdeczności i zwyczajnej pomyślności Pani życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

Dzień dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Z Pani opisu wynika, że jest Pani (jeszcze) w okresie adolescencyjnym i stąd dopatrywałabym się zaprezentowanych przez Panią symptomów.

Z Pani relacji wnioskuję, że jest Pani świadoma, co z Panią i u Pani dzieje się, pod względem emocjonalnym oraz behawioralnym (umiejętności introspekcyjne - wgląd w siebie).

Okres adolescencyjny, jest trudnym oraz mocno wyzwaniowym okresem dla Nastolatka (Adolescenta).
Jest okresem kształtowania (kreowania) własnej tożsamości, co jest szczególnym wyzwaniem rozwojowym, kiedy wokół doświadcza oraz eksperymentuje różnych tożsamości... a wszystko po to, by w tym chaosie doświadczeń życiowych, pojawiła się własna tożsamość.

Przydatne byłoby dla Pani sięgnięcie po pomoc/wsparcie specjalistyczne (Psycholog/Psychoterapeuta) by mogła Pani bardziej zrozumieć siebie oraz mogła poradzić sobie z realizacją wyzwania rozwojowego, by zbudować dojrzałą tożsamość.

Serdeczności i tylko pomyślności w codzienności Pani życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605