Czy mogę mieć cukrzycę? O czym świadczą moje dolegliwości?

Dzień dobry. Mam 19 lat. Podczas kilku ostatnich miesięcy zauważyłam wzrost mojej wagi, chociaż odżywiam się tak jak zawsze. Muszę mieć zawsze coś słodkiego przy sobie, ponieważ odczuwam dziwne dolegliwości. Nagle robi mi się słabo, mam plamki przed oczami i czuję jakbym miała zaraz zemdleć. Gdy zjem coś słodkiego, po chwili wraca wszystko do normy. Budzę się w nocy i nie mogę zasnąć, dopóki nie zjem czegoś słodkiego. Nie wiem czy ma to coś wspólnego, ale mam problemy z częstym oddawaniem moczu. Choć wyniki mam dobre, biegam do toalety co kilka minut. Dodatkowo odczuwam ból pęcherza. Żadne leki mi na to nie pomagają, mija samo po 2-3 dniach, by za tydzień wróciło znowu. Proszę o radę: co mam zrobić i gdzie się udać, by sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Z góry dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy.

Serdecznie polecamy Pani artykuł na naszej stronie: http://portal.abczdrowie.pl/objawy-cukrzycy-0, gdzie może Pani zapoznać się z informacjami na temat objawów cukrzycy.

Objawy, jakie Pani opisuje świadczą raczej o hipoglikemii. Jest to stan, kiedy stężenie glukozy we krwi jest zbyt niskie. Występują wtedy następujące dolegliwości:
- drżenie,
- potliwość,
- mrowienie wokół ust i języka,
- głód,
- kołatanie serca,
- ból głowy.

Bardzo charakterystyczną dla hipoglikemii rzeczą jest ustąpienie objawów po spożyciu posiłku. By jednak w pełni zweryfikować problem, powinna zgłosić się Pani do lekarza rodzinnego, który zleci Pani pomiary glikemii lub wykonanie krzywej cukrzycowej.

Objawy częstomoczu mogą świadczyć nie o cukrzycy, ale o zakażeniach układu moczowego, które powinny być leczone doustną antybiotykoterapią po wykonaniu posiewu i antybiogramu.