Czy mogę mieć hipoglikemię?

Kobieta, lat 35. Pierwsze badanie glukozy 106. Drugie 86, po wypiciu glukozy po 2 h 46. Badanie glukagonem: na czczo 2,05, po podaniu glukagonu (6 min) 4,25. Krew była we wszystkich tych badaniach pobierana z żyły. W domu, gdy mierzę poziom cukru glukometrem, na czczo wynosi od 92-116, 2h po śniadaniu 91-118, 2h po obiedzie 115-148, 2h po kolacji 88-131. Ogólnie czuję się dobrze, tylko ciągle jem coś albo piję (herbatę, kawę, soki), mam zdrową tarczycę. Przyjmuję leki od alergii.

ponad rok temu

Dzień dobry Pani.

Nie pisze Pani, czy choruje Pani na cukrzycę, więc zakłądam, że nie. Jeśli ma Pani cukrzycę, to hipoglikemia jest spowodowana leczeniem lub przyjmowaniem nieadekwatych posiłków, i trzeba się skontaktować z lekarzem w celu modyfikacji leczenia.

Opisywane przez Panią wahania stężenia glukozy we krwi nie są spadkami dużymi i jedyny niepokojący spadek pojawił się po przyjęciu glukozy doustnie. Pomiary samodzielne, jak najbardziej mieszczą się w granicach prawidłowych - stąd nie obawiamy się poważnych zaburzeń endokrynologicznych, takich jak choroba adisona czy guzów, np. insulinoma. Warto powtórzyć obciążenie glukozą - czy hipoglikemia się powtórzy? Możliwe, że tego dnia była Pani bardziej głodna niż zwykle.

Być może ma Pani czynniki ryzka cukrzycy, takie jak otyłość, brak ruchu, i hipogliekmia reaktywna jest pierwszym sygnałem o zbliżających się zaburzeniach metabolicznych. W takim przypadku najważniejsza byłaby redukcja ryzyka cukrzycy.

Możliwe też, że cierpi Pani na jedno z rzadkich zaburzeń metabolicznych prowadzących do hipglikemii reaktywnej, takich jak galaktozemia czy nietolerancja glukozy - jednkaże są to zaburzenia bardzo rzadkie i z reguły wykrywane we wczesnej młodości.

Należy też wykluczyć wrzody dwunastnicy, które mogą wywoływać taką hipoglikemię.