Czy mogę mieć miesiączkę przy ekstrakcji zęba?

STOMATOLOGIA. jestem umowiona na usunięcie zęba 8smego zatrzymanego. Przyjmuję antykoncepcję hormonalną. niestety ten dzień bedzie moim 3 cim dniem krwawienia z odstawienia antykoncepcji. lekarz mówił , że nie powinnam mieć miesiączki. ale to nie jest taka "normalna miesiączka". Czy można usunąć ten ząb?

Marta Horowska

Miesiączka jest przeciwwskazaniem do usuwania zębów ze względu na możliwość wystąpienia nadmiernego krwawienia podczas zabiegu a także po nim.
W przypadku zatrzymanych ósemek raczej nie zalecałabym jego wykonywania, jednak ostateczna decyzja należy do lekarza wykonującego zabieg, który oceni jego rozległość a także weźmie pod uwagę inne czynniki mające wpływ na zabieg, np. czy przyjmuje Pani jakieś leki mające wpływ na krzepnięcie krwi.

Powinna Pani poinformować lekarza o tym, że jest Pani w trakcie miesiączki - w przypadku decyzji o wykonaniu zabiegu konieczne będzie odpowiednie zaopatrzenie rany po ekstrakcji.