Czy mogę mieć problemy z zajściem w ciążę?

Witam,
Moja mama 7 razy poroniła a siostra leczy się od 9 lat na bezpłodność. Opowiedziałam o tym mojemu ginekologowi, a on powiedział, że nie ma na co czekać i że powinniśmy zacząć się starać z narzeczonym o maleństwo.
I tu moje pytanie: czy istnieje prawdopodobieństwo, że ja także będę miała problemy z zajściem w ciążę? Czy istnieje jakieś badanie, które może stwierdzić płodność? Jeśli tak to na czym polega? Mam 20 lat i choć chcę, to nie jestem pewna czy jestem gotowa na dziecko.
Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Istnieje bardzo wiele możliwych przyczyn bezpłodności, zarówno kobiecej, jak i męskiej. Nie da się określić jedynie na podstawie tego, co Pani opisała, prawdopodobieństwa że będzie Pani miała kłopoty z zajściem lub donoszeniem ciąży. Powinna Pani spytać siostrę o to, czy i jaka nieprawidłowość została zdiagnozowana u niej (lub u jej partnera). Naprowadzi to lekarza na to, co mogłoby ewentualnie być przyczyną przyszłych niepowodzeń także u Pani. Bardzo istotne jest też, na jakim etapie ciąży dochodziło do poronień u mamy oraz czy próbowano zdiagnozować ich przyczynę.
Wydaje mi się jednak, że nie można z góry zakładać, że będzie Pani miała również problemy. Należy do tego podejść ze spokojem. Trudno oczekiwać, by byli Państwo już teraz, na "zawołanie", w tak młodym wieku gotowi do starań o dziecko. Z pewnością powinna Pani jednak, zgodnie z zaleceniem lekarza, uwzględnić możliwość wystąpienia problemów w tej dziedzinie i nie odwlekać bardzo prokreacji...
Zaczęłabym jednak, tak jak pisałam, od "wywiadu" z mamą i siostrą oraz szczegółowej konsultacji z lekarzem.
Pozdrawiam serdecznie!