Czy mogę mieć rozedmę płuc?

paliłem papierosy 28 lat nie palę 11 miesięcy spirometria norma ,lekarz internista oglądając moje zdjęcie rtg płuc stwierdził pola płucne rozjaśnione rozedmowo.w wyniku palenia i pracy w kurzu mam przewlekłe zapalenie krtani czy do tego mogę miec rozedmę o jakie badania poprosić na pierwszej wizycie na nfz pani pulmolog wykluczyła pochp - spirometria norma

W dzisiejszych czasach w zasadzie zniknęła taka choroba jak rozedma. Paląc przez 28 lat musiało dojść do uszkodzenia płuc. Ludzie różnie reagują na dym tytoniowy i możliwe, że doszło do stanu zapalnego oskrzeli i do szybszego niż u osób niepalących zaniku pęcherzyków płucnych. Taki zanik następuje u wszystkich ludzi,a u osób palących szybciej. Spirometria jest badaniem, które trzeba kilka razy powtórzyć. Możliwe, że nie ma obturacji, czyli zwężenia oskrzeli (POCHP). Jest jak napisałem mniej pęcherzyków płucnych i mniejsza pojemność życiowa płuc co czasem może lekarz radiolog opisać jako zmiany rozedmowe. Pojemność jest mniejsza, ale na szczęście rzucił pan palenie więc jest szansa, że proces ulegnie zahamowaniu. Nie musi pan robić żadnych innych badań poza okresową spirometrią. Rtg raz na 2 lata. Ewentualnie saturacja krwi i morfologia. Czasem lekarz pulmonolog może zalecić Tomografię Komputerową klatki piersiowej, która jest lepszym sposobem na rozpoznanie zmian nowotworowych płuc. Leczenie jest niepotrzebne.