Czy mogę odstawić bromergon?

Pytanie do ginekologa. Jestem w ciąży w wyniku inseminacji (do stymulacji dostałam femarę 5 tabletek między 3 a 7 d.c.). Od inseminacji do dzisiaj to 23 dzień (zaczyna się 6 tydzień ciąży). Moje pytanie czy mam brać nadal bromergon, aktualnie biorę 2 razy dziennie po pół tabletki. Moje wyniki badania prolaktyny. 2011.09.01 (3 d.c. faza folikularna) - 548,0 mIU/L[64-395], brałam bromergon 2 razy dziennie po pół tabletki przez dwa miesiące do 2011.11.08; 2011.11.09 (11 d.c. faza folikularna) - 284,9 mIU/l [102-496]; 2012.01.18 (7 d.c. faza folikularna) - 810,5 mIU/l [102-496] od tego czasu aż do teraz biorę bromergon 2 razy dziennie po pół tabletki.

Witam serdecznie!

Leczenie bromokryptyną w pierwszych miesiącach ciąży niesie za sobą wiele sprzeczności. Wielu lekarzy odstawia lek tuż po zajściu w ciążę, podczas gdy inni kontynuują leczenie przez cały pierwszy trymestr. Nie ma zatem jednoznacznych wytycznych na temat leczenia. Co warte uwagi, stosowany przez Panią preparat nie jest teratogenny, tzn. nie szkodzi dziecku. Decyzja o zakończeniu leczenia należy jednak do lekarza rozpoczynającego terapię. Podanie 3 wyników badań niestety nie jest wystarczające do podjęcia takiej decyzji. Chciałabym jedynie nadmienić, iż odstawienie bromergonu powinno mieć miejsce powoli. Natychmiastowe (z dnia na dzień) odstawienie leku może prowadzić do gwałtownego wzrostu prolaktyny i w konsekwencji poronienia. W obecnej sytuacji, wydaje się, iż powinna Pani utrzymać dotychczasowe leczenie (być może zejść z dawkowaniem do 1/2 tabletki na dobę) i rozważyć całkowite ostawienie preparatu po wejściu w drugi trymestr.

Pozdrawiam