Czy mogę odstawić tabletki 4 dni przed końcem opakowania?

Witam, do końca opakowania zostały mi 4 tabletki. Jestem ciekawa, czy mogę je odstawić, jeśli podejrzewam u siebie ciąże... W 10 dzień cyklu (środa) zapomniałam zażyć tabletkę o regularnej porze, zrobiłam to z 18-godzinnym opóźnieniem. W 13 dzień cyklu (sobota) współżyłam z chłopakiem bez zabezpieczenia. Od tamtej pory czuję, że mój śluz jest rzadszy i jest go więcej. Dziś mam 22 dzień cyklu - od 3 dni mam obrzmiałe i bolące sutki (nigdy tak nie było, nawet przed okresem), temperatura 37.0, od 3 dni zgaga, pochwa miękka/luźna, któregoś dnia wydawało mi się, że siusiam więcej niż zwykle, a do tego mam ostatnimi dniami częste gazy i wzmożony apetyt... Jestem prawie cały czas senna. Proszę o pomoc oraz o odpowiedź na pytania: 1. Czy słusznie podejrzewam u siebie ciążę? 2. Czy mogę/powinnam odstawić tabletki? Co by się stało, gdybym wzięła 4 na raz? 3. Kiedy wykonać test ciążowy? Dodam, że w poniedziałek (15 dzień cyklu) byłam u ginekologa, który powiedział mi, że co prawda współżyłam w okresie płodnym, to ryzyko zajścia w ciążę jest nikłe i że nie przepisze mi tabletek „72 h po”, bo stosowanie antykoncepcji hormonalnej je wyklucza:/ Czy to była prawda?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Proszę zajrzeć do  ulotki swoich pigułek i poszukać zaleceń na wypadek spóźnienia w zażyciu tabletki w drugim tygodniu cyklu. Zazwyczaj producenci podają, że w takim wypadku nie ma potrzeby dodatkowych działań, a ryzyko ciąży nie jest zwiększone. A tabletkę "72 h po" rezerwuje się na sytuację zwiększonego ryzyka ciąży, ponieważ lek ten ma dużo działań niepożądanych.

W trakcie prawidłowego zażywania antykoncepcji hormonalnej nie ma "dni płodnych"! Radzę Pani poczytać na ten temat.
Mierzenie temperatury w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej nie ma sensu, ponieważ analogi progesteronu zawarte w tabletkach zwiększają temperaturę - poza tym, jeśli już ma Pani zamiar mierzyć temperaturę ciała (w pochwie albo w odbycie oczywiście), to powinna Pani pamiętać, że temperatura ciała jest podwyższona nie tylko w ciąży, ale także po prostu w drugiej połowie cyklu...

Większość podanych tu przeze mnie informacji znaleźć można w ulotce tabletek antykoncepcyjnych... Proszę koniecznie ją przeczytać! Dowie się Pani z ulotki np. tego, co się dzieje w przypadku zażycia zbyt dużej ilości tabletek...

Podane przez Panią objawy nie są charakterystyczne dla ciąży.

Była Pani u lekarza, więc na pewno dostała Pani od niego zalecenia dotyczące dalszego zażywania tabletek. W Pani przypadku warto wykonać test ciążowy przed rozpoczęciem nowego opakowania.

Pozdrawiam!