Czy mogę podwiązać jajowody?

Witam. Mam 28 lat, 2 lata temu miałam pęknięcie tętniaka podpajęczynówkowego. Po operacji lekarz powiedział mi, że nie powinnam mieć już dzieci ze względu na swoje zdrowie. Mam już dwoje dzieci i razem z mężem zastanawiamy się nad tym zabiegiem, ale wiem że w Polsce wykonuje się go tylko w niektórych przypadkach. Czy ja mogę się poddać takiemu zabiegowi?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Lekarz nie ma prawa podwiązać jajowodów pacjentce na życzenie. Jeżeli jednak istnieje ku temu podstawa medyczna, w szczególności poważne zagrożenie życia, do którego mogłoby dojść w wyniku kolejnej ciąży, to taki zabieg jest dopuszczalny. Proszę jednak pamiętać, że nawet podwiązanie jajowodów nie daje 100% pewnej ochrony przed niechcianą ciążą.

Pozdrawiam serdecznie!