Czy mogę ponownie starać się o dziecko?

Witam!
Mam 28 lat, pięć lat temu zaszłam w ciążę, niestety poroniłam, lekarze powiedzieli, że to było poronienie samoistne, dwa lata temu również zaszłam w ciążę i w 8 tyg. znów straciliśmy nasze maleństwo, robiłam badania na TSH, toksoplazmozę i tym podobne. Mąż badał nasienie i również jest wszystko w porządku.
Nie wiem, co mam teraz robić, bardzo pragniemy maleństwa, nie mam pojęcia co dalej, starać się o kolejne? Czy może zrobić jakieś dodatkowe badania ? Nie wiem, co mam robić, strach przed kolejną utratą jest duży.
Proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dopiero po trzech poronieniach rozpoznajemy tzw. poronienia nawykowe, które stanowią wskazanie do przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki. Jeśli jednak czuje Pani duży niepokój związany z kolejną ciążą, to może Pani już teraz poprosić swojego lekarza o wykonanie szeregu badań. Przypuszczam jednak, że doświadczyła Pani dwóch tzw. poronień sporadycznych, spowodowanych losowo powstałymi defektami genetycznymi zarodka.

Badanie nasienia nie ma większego sensu, gdyż wykonuje się je w przypadku par, które mają problem z poczęciem, nie zaś z utrzymaniem ciąży. Należałoby natomiast wykonać badania kariotypu Pani i męża, badania w kierunku zakażeń, jak chlamydioza czy bakteryjna waginoza, zespołu antyfosfolipidowego oraz badania hormonalne.
Proszę omówić tę kwestię szczegółowo ze swoim lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!