Czy mogę przerwać antykoncepcję po 19 tabletkach, jakie będą powikłania?

Niedawno stwierdzono u mnie dwie torbiele lewego jajnika z przetoką między nimi. Lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne, ale mam napadowy częstoskurcz nadkomorowy. Źle się po tabletkach czuję, nigdy nie brałam ich wcześniej, wzięłam ich 19. Czy przerwanie w tym momencie czymś grozi?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Tabletki antykoncepcyjne zasadniczo nie wpływają na pracę serca i nie powinny powodować u Pani takich dolegliwości. Jeżeli jednak wiąże Pani swoje złe samopoczucie z przyjmowaną antykoncepcją, to jest to oczywiście wskazanie do ich odstawienia, niezależnie od ilości przyjętych tabletek.

W Pani sytuacji, w której przyjęła Pani prawie wszystkie tabletki blistra, nie ma powodów do obaw o wystąpienie ewentualnych powikłań, takich jak zaburzenia cyklu czy zaburzenia miesiączkowania. Cykl powinien pozostać prawidłowy.

Na koniec chciałabym jednak zauważyć, że tabletki antykoncepcyjne zostały Pani przepisane ze wskazań leczniczych. Z tego też względu konieczna jest wizyta u ginekologa w celu poinformowania go o odstawieniu tabletek i potrzebie zmiany preparatu na inny, lepiej tolerowany.

Pozdrawiam