Czy mogę przyjmować hormonalną terapię zastępczą?

Mam 55 lat, od grudnia ubiegłego roku nie miesiączkuję. Leczę się na nadciśnienie, niezdiagnozowane zapalenie stawów, ostatnio stwierdzono u mnie "autoimmunologiczną chorobę tarczycy w okresie wyrównanej czynności hormonalnej". Lekarz do którego zgłosiłam się po HTZ, z powodu objawów przekwitania, z czego najbardziej męczą mnie: uderzenia gorąca i bezsenność, przepisał mi, nawet nie informując mnie co to jest C***l. Po wykupieniu recepty i przeczytaniu ulotki, dowiedziałam się, że jest to antydepresant. I muszę stwierdzić, że jestem bardzo zdziwiona, dlaczego lekarz zamiast przepisać mi hormon, który działa na wszystkie objawy przekwitania czyli-poty, gorąco, bezsenność, nietrzymanie moczu oraz skórę-co ma duże znaczenie dla mnie, przepisał mi coś co oprócz ewentualnej poprawy nastroju, jest kłopotliwe w przyjmowaniu, uzależnia a przede wszystkim jestem niechętna sztucznemu poprawianiu nastroju. Chyba, że powodem są przeciwwskazania jakieś? Proszę o informację.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nadciśnienie tętnicze nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do HTZ. Często HTZ pozwala nawet obniżyć ciśnienie krwi, o ile jest rozpoczęta odpowiednio wcześnie. Ze względu na zwiększone ryzyko zakrzepicy przeciwwskazaniem jest natomiast udowodniona miażdżyca. Zaleca się też rozpoczynanie HTZ w momencie pojawienia się pierwszych nieregularności cyklu miesiączkowego związanych z okresem przedmenopauzalnym. Rozpoczęcie HTZ po ustaniu miesiączkowania może się wiązać z zaleceniem przyjmowania hormonów bez przerwy na krwawienia.

C*** to najłagodniejszy z leków przeciwdepresyjnych, z pewnością nie uzależnia. Jednak jeśli nie ma takiej potrzeby, to rzeczywiście bez sensu go przyjmować. Powinna Pani skonsultować ze swoim lekarzem rozpoczęcie HTZ. Polecam też artykuł w naszym serwisie.

Pozdrawiam serdecznie!