Czy mogę rodzić naturalnie przy przedarciu siatkówki?

DZIŚ DOWIEDZIALAM SIE SIE ZE MAM PRZEDARCIE SIATKOWKI DOSC SPORE. JESTEM W 36 TYG CIĄŻY. WE WTOREK JESTEM UMOWIONA NA LASER ABY ZABEZPIECZYĆ TE OKO. CZY POROD NATURALNY W TAKIM WYPADKU WCHODZI W GRE?

Dzień dobry, to zależy od stanu siatkówki i skuteczności lasera. Jednak wg zaleceń konsensusu okulistyczno-położniczego z 2014r. zmiany zwyrodnieniowe obwodu siatkówki predysponujące do jej odwarstwienia (czyli m.in. przedarcia) nie stanowią bezwzględnego wskazania do porodu operacyjnego, ale powinny być zabezpieczone laseroterapią w okresie 1 miesiąca przed porodem. W Pani przypadku raczej okres ten nie zostanie zachowany, więc ryzyko odwarstwienia siatkówki jest wyższe.
Pozdrawiam Bartłomiej Kałużny