Czy mogę się napić przy leczeniu nerwicy?

Witam serdecznie. Ja się chciałem dowiedzieć, czy będę mógł wrócić do alkoholu. Mam 23 lata mam nerwicę lękową przez rok czasu brałem  lek z grupy benzodiazepin i słyszałem, że on działa na te same receptory w mózgu co alkohol. Byłem od nie go uzależniony, gdyż pomagał mi w lękach po roku czasu go odstawiłem w ośrodku leczenia uzależnień było to możliwe przy pomocy leków zamiennych (lek normotymiczny) i terapii psychologicznej. Po odstawieniu benzodiazepin lęki się zmniejszyły. Mam teraz mętlik w głowie czy lęk nie powróci przy alkoholu, gdyż napicie się może spowodować objawy lękowe, bo mozg odczuje taki sam mechanizm działania jak ta tabletka, która nie pomagała, a dodawała takie objawy? Proszę o odpowiedź. Bardzo serdecznie dziękuje, pozdrawiam
23 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Pana obawy są uzasadnione.
Picie alkoholu może faktycznie spowodować ponowne wystąpienie objawów lękowych oraz zwiększyć  ryzyko nawrotu uzależnienia od benzodiazepin.
Jeśli leczenie psychoterapeutyczne koncentrowało się dotychczas na nerwicy, wskazane byłoby uzupełnienie jej o terapię specyficzną dla problemów związanych z uzależnieniem.
Może Pan skorzystać również z terapii w poradni odwykowej.
Nie oznacza to, że już nigdy nie będzie Pan mógł napić się alkoholu- jednak wskazana jest całkowita abstynencja przez co najmniej rok od odstawienia BDZ, kiedy to ryzyko ewentualnego nawrotu uzależnienia jest największe.

Serdecznie pozdrawiam