Czy mogę się spodziewać usunięcia guzka?

Jestem kobietą, mającą 45 lat. Moja babcia miała usuwanego guzka piersi (nie pamiętam jakiego), wnuczka siostry babci miała usuwaną pierś. Ja właśnie odebrałam swój wynik mammografii. Piersi o budowie gruczołowo-tłuszczowej z cechami dysplazji łagodnej - w częściach gruczołowych trudne do oceny mammograficznej. W kwadrancie górno-zewnętrznym piersi lewej widoczny jest gładkościenny guzek wielkości 8 mm - torbielka. Nie uwidoczniono obecności zmian wysokiego ryzyka. Zastanawiam się, czy to może być dziedziczne i czy jestem zagrożona usunięciem guzka czy piersi?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Wynik badania mammograficznego nie budzi niepokoju. Z racji jednak obciążenia rodzinnego schorzeniami piersi, konieczna jest stała kontrola ginekologiczna, wykonywanie badań mammograficznych co 2 lata, ale także badania USG piersi (co 6 miesięcy), z racji gruczołowej budowy piersi.

Więcej na temat profilaktyki raka piersi znajdzie Pani na naszej stronie w dziale "Warto wiedzieć".

Pozdrawiam serdecznie