Czy mogę się starać o rentę?

Jestem tancerką po 15 latach pracy w zawodzie. Ostatnio bardzo mi doskwiera kręgosłup. Załączam opis zdjęć RTG. Proszę mi powiedzieć, czy mogę starać się o rentę? Bo ja już nie daję rady tańczyć. RTG kręgosłupa szyjnego i piersiowego: Zniesienie lordozy szyjnej. Zmniejszenie wysokości przestrzeni międzykręgowych C5-C6, C6-C7. Zwyrodnienia wyrostków haczykowatych na poziomie C5-C6. Zaostrzenie przednich i tylnych krawędzi trzonów kręgów szyjnych i piersiowych. RTG kręgosłupa lędźwiowego: Zmniejszenie wysokości przestrzeni międzykręgowych L4-L5, L5-S1. Niewielkie osteofity na przednich krawędziach trzonów kręgów L2-L5. Wolne fragmenty kostne przy krawędziach kręgów L3 oraz L4 (rąbki kostne?). Sklerotyzacja powierzchni stawów międzykręgowych. W okresie uczęszczania do szkoły baletowej (9-letniej) chorowałam na scheuermanna. Obecnie odczuwam bóle kręgosłupa, dwukrotnie zemdlałam, trudno mi dłużej wytrzymać w jednej pozycji, stanie, dłuższe chodzenie, siedzenie bez możliwości wygodnego oparcia, wszystko to sprawia mi ból, odrętwienie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przytoczone opisy badań RTG odcinka szyjnego piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa wskazują na występowanie zmian zwyrodnieniowych, które są odpowiedzialne za wystepujące u Pani bóle i drętwienia. W takim przypadku, na pewno powinna Pani unikać pracy fizycznej. Dla dokładniejszej oceny występujących u Pani zmian (czy jest ucisk na worek oponowy, korzenie nerwowe, nerwy czy rdzeń kręgowy) wskazane byłoby wykonanie badania rezonasu magnetycznego - skierowanie może wydać neurolog po zbadaniu i zebraniu wywiadu od pacjenta. Konieczna jest też regularna rehabilitacja i fizykoterapia i ewentualnie (w zależności od występujących nieprawidłwości w badaniu neurologicznym i wyników rezonansu magnetycznego) konsultacja neurochirurgiczna.

Mając zebraną dokumentację może Pani występić o przyznanie orzeczenia o niepełnosprawności, decyzję w tej sprawie wydaje lekarz orzecznik po osobistym zbadaniu pacjenta i zapoznaniu się z dokumentacją, a następnie może Pani starać się
np. o świadczenie rehabilitacyjne, a potem o rentę.