Czy mogę spokojnie zajść w ciążę?

Mam 36 lat, mój mąż ma 52, bardzo chcielibyśmy mieć dziecko, czy możemy spokojnie je planować? Ja jestem zdrowa, mój ginekolog powiedział, że mam idealną macicę, mój mąż bierze tabletki na nadciśnienie, wiadomo, że nie jest on 30-letnim facetem, który spokojnie nie musi się martwić, dlatego chcielibyśmy zasięgnąć porady. Co musimy zrobić, może jakieś badania, żebym mogła urodzić zdrowe dziecko?
Pomóżcie nam.
Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Skoro jest Pani pod kontrolą ginekologiczną, to mogą Państwo spokojnie starać się o ciążę. Ze strony medycznej nie ma przeciwwskazań. Być może będą Państwo mieli pewne trudności, przede wszystkim ze względu na Pani dość zaawansowany jak na prokreację wiek, gdyż po 35 roku życia płodność kobiety istotnie obniża się. Jednak jest to sprawa bardzo indywidualna, nierzadko kobietom nawet w wieku 40 lat udaje się szybko zajść w ciążę i szczęśliwie ją donosić.

Również ze względu na Pani wiek, w razie zajścia w ciążę wskazane będzie wykonanie amniopunkcji, by wykluczyć wady genetyczne, jak zespół Downa. Zabieg ten wykonuje się standardowo, gdy matka ma więcej niż 35 lat oraz u kobiet młodszych, u których występują czynniki ryzyka tego typu schorzeń.

Pozdrawiam serdecznie!