Czy mogę starać się o dziecko, mając toksoplazmozę?

Witam! Mam 26 lat i jestem po 2 poronieniach. Przygotowujemy się z mężem do 3 ciąży, robimy wszystkie możliwe badania. W listopadzie zrobiłam toksoplazmozę i wynik wyszedł pozytywny. Wyniki świadczyły o świeżym zakażeniu. Jestem prawie pewna, że zaraziłam się na wakacjach w Grecji w październiku. Co miesiąc robię badania IgG i IgM, współczynnik IgM spada, a IgG teraz już stabilizuje się na poziomie 227. W styczniu iIGM był równy 0,6 (zaczynałam od 0,73), chorobę przechodzę bezobjawowo. Moje pytanie brzmi, czy powinniśmy jeszcze zaczekać z mężem i nie starać się na razie o dzidziusia i czy gdybym zaszła w ciążę w tym momencie jest ryzyko uszkodzenia płodu?

Witam!
Obecność przeciwciał w klasie IgM sugeruje aktywne zakażenie T.gondii. Niestety nie opisała Pani metody laboratoryjnej ani wartości referencyjnych dla tego laboratorium, dlatego nie można się ściśle odnieść do wyniku. Ogólnie jeśli zostało stwierdzone aktywne zakażenie to powinien zostać zlecony antybiotyk. Po przeleczeniu powinno zostać powtórnie wykonane badanie. Wydaje się, że starania o dziecko warto rozpocząć gdy stężenie przeciwciał w klasie IgM znajdzie się w strefie wyniku negatywnego. Wynik wątpliwy skłania ku ponownemu oznaczeniu przeciwciał za jakiś czas i opóźnieniu planów prokreacyjnych. Proponuję sprawdzić dokładnie wynik badania w odniesieniu do norm laboratorium. Starania o dziecko można rozpocząć gdy wynik badania przeciwciał w klasie IgM będzie ujemny, w przeciwnym razie nie można mieć pewności co do bezpieczeństwa. Wskazane jest pozostanie pod opieką ginekologa. Pozdrawiam serdecznie!