Czy mogę stosować antykoncepcję dla kobiet karmiących, będąc obciążoną genetycznie nowotworem piersi?

Mam 33 lata i jestem od listopada ponownie mamą. Będąc na wizycie kontrolnej otrzymałam receptę na pigułkę dla kobiet karmiących, wcześniej oczywiście informując, że w rodzinie jest nowotwór (moje obydwie babcie zmarły na raka piersi w wieku powyżej 50 lat). Teraz zastanawiam się czy, mimo że ta pigułka nie zawiera estrogenów, to mogę ją stosować? Ewentualnie jaką inną skuteczną metodę w moim przypadku mogę zastosować?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe nie mają udowodnionego działania zwiększającego ryzyko zachorowania na raka piersi nawet u kobiet obciążonych w wywiadzie. Ryzyko ulega zwiększeniu przy obciążeniu rodzinnym podczas stosowania tabletek dwuskładnikowych.
Należy wspomnieć iż rak piersi w postaci genetycznej stanowi 5% wszystkich zachorowań na raka piersi. Najczęstszą postacią jest postać sporadyczna, czyli występująca bez związku z genem BRCA. Wystąpienie raka piersi w późnym wieku najczęściej sugeruje postać sporadyczną, jednakże nie można mieć pewności dopóki nie zostanie wykluczona obecność mutacji genu BRCA.
Wydaje się, że stosowanie antykoncepcji jednoskładnikowej powinno być bezpieczne, jednakże ostateczna decyzja należy do Pani. Alternatywą antykoncepcyjną w tej sytuacji mogą być metody działające miejscowo i mechanicznie.
Szczegółowy dobór zależy od ginekologa.

Redakcja abcZdrowie.pl