Czy mogę szybko schudnąć bez efektu jo-jo?

Jestem dziewczyną. Mam 16 lat, 1.60m wzrostu i ważę 85 kg. Prawie wcale nie ćwiczę, bo nie lubię, ale jeśli okaże się, że w moim przypadku to jedyne rozwiązanie, to mogę zacząć uprawiać sport. Próbowałam się kiedyś odchudzać, ćwicząc, ale po tygodniu dopadał mnie leń i przestawałam. Próbowałam też odchudzać się, jedząc tylko i wyłącznie zupę kapuścianą i głodowałam się. Byłam bardzo zadowolona, bo po tygodniu zrzuciłam 2 czy 3 kg. aż nie mogłam w to uwierzyć. Ale rodzice zabronili mi się głodować i zaczęłam znowu jeść tłuste potrawy i słodycze i przez to przytyłam 2 razy tyle, co schudłam :(. U mnie w rodzinie mama i ciocia mają nadwagę, ale mama ma cukrzyce, którą odziedziczyła po babci i bardzo się boję, że przez moją nadwagę też zachoruję na cukrzycę :( Lekarka mówiła, że nie jestem chora tylko po prostu prowadzę niezdrowy tryb życia. Raczej nie choruję na choroby przewlekłe. Mój jadłospis nigdy nie jest stały, to zależy od tego co mama kupi. Mniej więcej tak to wygląda: Prawie w każdy powszedni dzień tygodnia: rano przed szkołą nie jem śniadania, bo nie mogę się do niego zmusić lub nie mam czasu. Do szkoły też nie biorę drugiego śniadania, bo wstydzę się jeść przy kolegach i koleżankach, bo śmieją się, że ,,nie dość, że grubaska, to jeszcze żre'' :( W sumie to pierwszy posiłek jadam około 13 lub 14, czyli jest już to obiad. Rzadko zupa, raczej ziemniaki z jakimś sosem albo kotletem i surówka. A jak nie ma obiadu to kanapki. Jadam nieregularnie. Później też jakieś kanapki. Niestety często się zdarza, że jem późno, tak koło 22 lub 23. W weekend: śpię zazwyczaj do 11 lub 12 w południe, rodzice mówią, że to dlatego tyje. Czy to prawda, że nie mogę długo spać? Jem śniadanie, czyli kanapki lub zupę, jeśli już mama ugotuje o 12 lub 13. Potem po południu znowu jakieś kanapki i późnym wieczorem znowu coś jem. Kiedy robie sobie coś do zjedzenia to jem dużo nawet ze 3 kanapki i do tego talerz zupy. Bardzo lubię jeść smażone i tłuste rzeczy oraz słodycze. Czasami też zjem pizze. Bardzo proszę o radę, ponieważ już sobie sama nie radzę. Nie mogę zdobyć silnej woli żeby przestać się objadać :( Wiem, że źle się odżywiam, bliscy mówią mi, że robię z siebie kalekę :(:(:( Błagam o pomoc, o jakąś zdrową dietę, żebym mogła jeszcze do wakacji schudnąć. Może też o jakiś jadłospis. Ile powinnam prawidłowo ważyć na swój wiek i wzrost? Czy mogę jeszcze tyle schudnąć, bo rodzice mi mówią, że już jest na to za późno? Proszę o pomoc.

Witam,

Bardzo dziękuję za tak szczegółowy opis.
Rzeczywiście jest sporo rzeczy, które powinnaś zmienić, a mianowicie:
- powinnaś spożywać 5 posiłków
- konieczne jest jedzenie śniadania
- do szkoły musisz zabierać II śniadanie!! - wiem, że może to być dla Ciebie krępujące, ale jest niezbędne, jeśli chcesz, żeby organizm przestał magazynować kolejne pokłady tkanki tłuszczowej
- konieczne jest ZWIĘKSZENIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ
- unikanie jedzenia tłustego
- unikanie jedzenia posiłków w późnych godzinach wieczornych
- rezygnacja ze słodyczy na korzyść warzyw i owoców.

Rzeczywiście spanie do 12 przestawia Twój tryb życia na bardziej siedzący.
Potem, wieczorem prawdopodobnie nie możesz zasnąć  i podjadasz przed snem.
Lepiej byłoby wstawać o 9-10 i wyjść na dwór, spędzić kilka godzin aktywnie.

W Twoim przypadku odchudzanie:
a) powinno być poprzedzone konsultacją lekarską
b) nie może być podejmowane na własną rękę, bez nadzoru lekarza/dietetyka.

Zapoznaj się także z Piramidą Zdrowego Żywienia: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci

Poproś rodziców, abyście udali się razem na wycieczkę rowerową, czy na basen.
To pozwoli spalić zbędne kalorie.

Jesteś młodą kobietką, musisz o siebie zadbać.

Pozdrawiam