Czy mogę tak po prostu odstawić tabletki?

Witam! Biorę tabletki od 3 miesięcy i chce je odstawić. Nie służą mi, ciągle czuję się niewyspana, zmęczona, zestresowana, byle co mnie drażni, na nic nie mam siły, nie mogę się skupić na nauce, a mam maturę w tym roku. Czy mogę je przestać brać bez problemu, nie czekając aż mi się skończy 3 opakowanie? Jakie będą tego konsekwencje? Kiedy mój organizm się zregeneruje? Proszę o odpowiedź! Pozdrawiam, Marta

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Tabletki antykoncepcyjne można odstawić właściwie w każdym dniu cyklu. Zwykle wskazane jest jednak dokończenie opakowania w celu potrzymania fizjologicznego cyklu, co zmniejszy ryzyko rozregulowania gospodarki hormonalnej po ich odstawieniu. Jeżeli jednak dolegliwości są bardzo nasilone, nie widzę przeciwwskazań do odstawienia ich już teraz.

Stężenie hormonów powinno się zmniejszyć już po 2-7 dniach co powinno poprawić Pani samopoczucie.
Pozdrawiam.