Czy mogę usunąć w takiej sytuacji gdzieś zęba za darmo?

Witam. Bardzo boli mnie siódemka od 2 dni , a ból jest nie do wytrzymania. Ząb jest zepsuty. Boli mnie cała szczęka i kość skroniowa. Biorę tabletki przeciwbólowe, które przynoszą paro-godzinną ulgę.Czy pomimo nie posiadania ubezpieczenia, mogę usunąć w takiej sytuacji gdzieś zęba za darmo, ewentualnie po przez późniejsze załatwienie ubezpieczenia dla bezrobotnych i doniesienia zaświadczenie w późniejszym terminie po usunięciu?

Decyzja może zostać wydana na wniosek pacjenta, z inicjatywy organu gminy (gdy poweźmie z urzędu informację o potrzebie jej wydania wobec konkretnej osoby) lub na wniosek właściwego oddziału NFZ. Jeżeli osobie nieubezpieczonej została udzielona pomoc lekarska w stanie nagłym, np. została hospitalizowana po wypadku czy w nagłym zachorowaniu, z wnioskiem do organu gminy może wystąpić również placówka zdrowia, która udzielała świadczeń zdrowotnych. Ta ostatnia sytuacja najczęściej dotyczy osób bezdomnych. Wniosek o wydanie decyzji należy złożyć w urzędzie gminy (miasta) w miejscu zamieszkania pacjenta. Do wniosku trzeba załączyć dokumenty potwierdzające obywatelstwo polskie, zamieszkiwanie w kraju (zameldowanie) oraz dochody. W części gmin decyzje wydaje w imieniu wójta (burmistrza, prezydenta) kierownik ośrodka pomocy społecznej. Wówczas wniosek składamy w najbliższym ośrodku pomocy społecznej i tam też uzyskamy wszelką pomoc.