Czy mogę w przyszłości pić w rozsądnych ilościach alkohol po zapaleniu trzustki?

Mam 20 lat i 3 miesiące temu przeszedłem ostre zapalenie trzustki. Przyczyną były prawdopodobnie tetracykliny,który zażywałem przez 3 miesiące codziennie połączone z zażywanymi przeze mnie odżywkami sportowymi(kreatyna, białko+węglowodany).W czasie przed chorobą piłem również alkohol ale w ilościach rozsądnych i nie często.Przebieg OZT wg lekarza prowadzącego był łagodny, w szpitalu spędziłem 7 dni, USG kilka dni temu -wszystko w normie.Czy mogę w przyszłości pić w rozsądnych ilościach alkohol?

Przebieg OZT, jak i rekonwalescencji, bywa bardzo różny. Dlatego też zalecenia dotyczące diety (włącznie ze spożywaniem alkoholu) powinny być dostosowane indywidualnie. Pewne jest, że nigdy nie będzie Pan mógł spożywać większych ilości alkoholu, gdyż mogą one doprowadzić do nawrotu choroby. Co do niewielkich ilości spożywanych sporadycznie - na pewno nie będą zalecane, jednak czasem można je dopuścić. W celu ustalenia tego niezbędna będzie jednak konsultacja z lekarzem.