Czy mogę współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia?

Witam. Mam 23 lata. Od ok. 2 lat przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Y***. Ostatnio, z powodu braku recepty, nie wykupiłam tabletek, więc zrobiłam miesięczną przerwę. Następnie, po pojawieniu się okresu, pierwszego dnia zażyłam tabletkę, niestety z powodu problemów żołądkowych po 4 godzinach zwymiotowałam ją. Wiem, że tabletka w tym czasie powinna się już wchłonąć, jednak nie jestem pewna co do tego, iż miałam wcześniej miesięczną przerwę i była to jednak pierwsza tabletka z nowego opakowania. Czy w 8. dniu brania tabletek mogę już normalnie współżyć? I czy dobrym rozwiązaniem jest nierobienie 7-dniowej przerwy (tak dla pewności)? Bardzo proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tak jak Pani napisała, tabletka powinna się wchłonąć. Nawet gdyby się nie wchłonęła, to po ośmiu dniach brania tabletek jest Pani już w pełni zabezpieczona. Zazwyczaj, w przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia właśnie przez siedem dni. Nie ma też potrzeby rezygnować z siedmiodniowej przerwy.

Pozdrawiam serdecznie!