Czy mogę wybrać rodzaj zabiegu?

Jestem po cholecystektomii laparoskopowej. Pojawiła się gorączka od 37,5 - 39 i fostfataza prawie 1300. Zaproponowano mi ERCP. Nie chcę się zgodzić, bo już raz miałam i przeżyłam OZT. Zapisano mi Proursan do łykania przez tydzień. Jeżeli dalej będę mieć złe wyniki, wolałabym być operowana, ale ordynator proponuje tylko ERCP. Jestem pewna, że mam kłopoty po laparoskopowym zabiegu. Miało być klasycznie, ale w ostatniej chwili była zmiana decyzji. Miałam jeden maleńki kamyk (łepek od zapałki), a pęcherzyk operowałam, żeby chronić trzustkę po OZT. Jestem załamana i panicznie boję się ponownego zabiegu ERCP. Mam 63 lata, jestem po kilku operacjach, z reguły mam powikłania. Czy oprócz badań krwi i USG szpital powinien zaproponować mi jakieś dodatkowe TK czy RM? Czy mam prawo wyboru między ERCP a klasyczną operacją?

Oczywiście nie mogę wkraczać w kompetencję lekarzy, którzy Panią prowadzą. Musi Pani jednak zdawać sobie sprawę z tego, że mniejszą szkodę ustrojową może zrobić ERCP niż klasyczne otwarcie jamy brzusznej z rewizją dróg żółciowych. Można na początku celem dokładnej diagnostyki dróg żółciowych wykonać cholangio-NMR czyli ocenić drogi żółciowe w badaniu rezonansu magnetycznego. TK nie będzie miało w tym przypadku znaczenia diagnostycznego.