Czy mogę wykonać badania na toksoplazmozę i różyczkę, gdy jestem w 4. miesiącu ciąży?

Jestem 4. miesiącu ciąży, do tej pory nie zrobiłam badania dotyczącego toksoplazmozy i różyczki. Czy teraz powinnam je zrobić czy jest za późno? Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Wykonanie badań serologicznych w kierunku toksoplazmozy i różyczki byłoby w Pani przypadku wskazane (wiek ciąży nie stanowi żadnego przeciwwskazania). Wyniki badań pokażą, czy miała Pani kontakt z tymi patogenami w przeszłości oraz czy doszło do wytworzenia przeciwciał odpornościowych, które stanowią zabezpieczenie przed nawrotem infekcji w czasie ciąży