Czy mogę wziąć 1 tabletkę antykoncepcyjną 7 dnia miesiączki?

Witam serdecznie, mam bardzo ważne pytanie. Mianowicie, dziś byłam u ginekologa, który przepisał mi tabletki antykoncepcyjne Y***. Kazał mi jednak rozpoczać branie tabletek nie 1 dnia miesiączki, lecz 7. Powiedział, że pozwoli to uniknąć zmian związanych z zaburzeniami okresu. I teraz sama nie wiem, co mam zrobić, ponieważ są to moje pierwsze tabletki antykoncepcyjne i być może lekarz chce tylko zobaczyć jak zareaguje orgaznizm? Czy mogę rozpocząć branie tabletek 7 dnia okresu przy dodatkowym zabezpieczaniu i jak długo wówczas muszę zabezpieczać się dodatkowo? Proszę o odpowiedź, ponieważ mój okres zbliża się wielkimi krokami, a ja niestety nie będe miała już możliwości skontaktowania się do tego czasu ze swoim lekarzem. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych można rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek osiąga się skuteczną antykoncepcję. Jeśli zacznie Pani zażywać tabletki 7. dnia cyklu, to do końca tego cyklu oraz podczas 7-dniowej przerwy między opakowaniami należy stosować dodatkowo prezerwatywę.

Pozdrawiam!