Ketonal, czy mogę wziąć więcej niż 4 tabletki na dobę?

Witam, Bardzo boli mnie ząb - dolna, prawa szóstka. Dentystka przepisała ketonal (100mg) i clindamycin oraz zaleciła usunięcie chirurgiczne zęba. Problem polega jednak na tym, że ketonal pomaga na 3 godziny, a potem zwijam się z bólu. Czy mogę wziąć więcej niż 4 tabletki ketonalu na dobę (tak zaleciła dentystka) lub połączyć go z innym lekiem, np. ibupromem max? Czy może jest cos jeszcze silniejszego, jakiś inny lek - cena nie gra roli. Do wyrwania zęba jeszcze jest trochę czasu, ale wytrzymanie z tak bolącym zębem nie jest możliwe. Ból jest straszny i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Jak można zmniejszyć ból chorego zęba? Jeżeli nic nie jest możliwe, to znaczy branie dodatkowej dawki ketonalu lub innego leku przeciwbólowego - to co zrobić? Proszę o pomoc, bo dłużej już nie dam rady.

Dawka max. ketonalu to 200mg!! na dobę, przekroczenie dawki powoduje nasilenie działań niepożądanych.
Nie powinno się go łączyć również z innymi lekami przeciwbólowymi.
Dodatkowo wskazane byłoby przyjmowanie czegoś osłonowo - mam nadzieję, że Pan to robi.
W sytuacji tak silnego bólu - mimo antybiotyku i ketonalu - rozsądnie byłoby jak najszybciej udać się do chirurga stom. aby usunąć zęba.

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!
Ketonal jest to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – I poziomu drabiny analgatycznej. Nie należy go łączyć z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które dostępne są bez recepty.
Całkowita dawka maksymalna na dobę wynosi 200 mg niezależnie od postaci farmaceutycznej! Przyjmowanie leku 4x dziennie w dawce 100 mg jest niedozwolone. Może to skutkować rozwojem działań niepożądanych.
W Pana przypadku proszę poczekać 3-4 dni na efekt działania antybiotyku. W połączeniu z prawidłowym dawkowaniem ketoprofenu terapia powinna przynieść efekt i skutkować zmniejszeniem dolegliwości bólowych.
Ketonal to lek zawierający substancję czynną ketoprofen, która ma silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Działa mocniej niż lek z ibuprofenem i paracetamolem. Ketonal hamuje aktywność enzymu cyklooksygenazy (COX). Enzym ten bierze udział w syntezie przekaźników, które pobudzają receptory bólowe, a także przyczyniają się do powstawania gorączki i obrzęków. Ketonal hamując aktywność cyklooksygenazy, doprowadza do zmniejszenia syntezy przekaźników, co powoduje zmniejszone odczuwanie bólu, a także zmniejszenie obrzęków i gorączki.
Do działań niepożądanych zalicza się: często występującą niestrawność, ból brzucha, nudności i wymioty. Niezbyt często: ból i zawroty głowy, senność, zaparcie, biegunkę, wzdęcia, zapalenie błony śluzowej żołądka, wysypkę i in.