Czy mogę zachorować na boreliozę?

2 dni temu znalałam w pachwinie kleszcza. Usunęłam go poprawnie, ale od tamtego czasu mam zaczerwienienie około 0,5 cm w środku mocniejsze, na brzegach słabsze. Wyczułam też duże zgrubienie pod miejscem ugryzienia. Czy to mogą być jakieś podstawy, aby sądzić, że moge zachorować na boreliozę?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Ze względu na to, że od ukąszenia upłynęło zaledwie 2 dni, trudno jest stwierdzić, czy opisywana przez Panią zmiana jest wczesną rekacją organizmu na zakażenie (tzw. rumień wędrujący), czy jest miejscową reakcją na ukąszenie i substancje obecne w ślinie kleszcza. Najlepszym sposobem jest obserwacja. Jeżeli w ciągu 2-3 dni zaczerwienienie i obrzęk się zmniejszą, wskazuje to raczej na drugą opcję. Jeżeli jednak zmiana nie będzie znikać a będzie się powiększać (zazwyczaj w przypadku rumienia wędrującego dochodzi do poszerzenia się zmiany z przejaśnieniem w środku - czerwona obwódka na zewnątrz), wtedy można poejrzewać zakażenie boreliozą. W takiej sytuacji obowiązuje leczenie antybiotykami.

Pozdrawiam