Czy mogę zachorować na raka żołądka? Co oznaczają te wyniki badań?

Witam! Co oznaczają dla mnie te wyniki? Jakie jest ryzyko pojawienia się u mnie raka i w jaki sposób powinienem się leczyć? Jak długo tak orientacyjnie trwa leczenie i jakie są szanse na całkowite wyleczenie? Czy te wyniki potwierdzają przełyk Baretta? Pozdrawiam!

Poprzednie pytanie: Data: 29.04.2013 Witam! Proszę o przetłumaczenie wyników histopatologicznych. Gastroskopia: 1. Wycinki z przełyku. 2. Wycinki z odźwiernika. 1. Gastritis chronica (+/++) non activa focale microcystica cum hyperplasia foveali et ecchymosibus haemorrhagicis recentibus regions anastomosis oesophago-cardialis. Metaplasia intestinalis (-). 2. Gastritis chronica (++) non activa cum hyperplasia foveali, lymphadenoplasia focali et metaplasia intestinali completa focali. Kolonoskopia: 1. Wycinki z jelita krętego. 2. Wycinki z esicy. 1. Fragmenta parva mucosae intestini tenuis normalis. 2. Colitis chronica non specifica minoris gradus. Obraz histologiczny badanych wycinków niecharakterystyczny, bez cech IBD. Odpowiedź eksperta: Udzielona przez:Tomasz Stawski Gastroskopia: 1. Wycinki z przełyku. 2. Wycinki z odźwiernika. 1. Gastritis chronica (+/++) non activa focale microcystica cum hyperplasia foveali et ecchymosibus haemorrhagicis recentibus regions anastomosis oesophago-cardialis. Metaplasia intestinalis (-). - Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka (stopnia 1 na 2 w skali 3-stopniowej), nieaktywne, ogniskowo mikropęcherzykowe z przerostem dołeczkowym i wybroczynami krwotocznymi świeżymi okolicy zespolenia przełykowo-wpustowego. Metaplasia intestinalis (-). - Metaplazja (zamiana jednego dojrzałego nabłonka w inny dojrzały) jelitowa - nieobecna 2. Gastritis chronica (++) non activa cum hyperplasia foveali, lymphadenoplasia focali et metaplasia intestinali completa focali. - Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka (stopnia 2 w skali 3-stopniowej), nieaktywne, z przerostem dołeczkowym, przerost grudek limfatycznych ogniskowy i metaplazja jelitowa całkowita ogniskowa

Kolonoskopia: 1. Wycinki z jelita krętego. 2. Wycinki z esicy. 1. Fragmenta parva mucosae intestini tenuis normalis. - Małe fragmenty błony śluzowej jelita cienkiego prawidłowe 2. Colitis chronica non specifica minoris gradus. - Przewlekłe zapalenie błony śluzowej jelita grubego niespecyficzne stopnia małego Obraz histologiczny badanych wycinków niecharakterystyczny, bez cech IBD. - Obraz w badaniu mikroskopowym błony śluzowej jelita grubego niecharakterystyczny, bez cech zapalenia nieswoistego (np. choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenie jelita grubego)

Co oznaczają dla mnie te wyniki? - Wyniki histopatologiczne oznaczają niewielki stan zapalny w zakresie żołądka i esicy. Taki stan zapalny łatwo opanować farmakoterapią oraz wprowadzeniem odpowiednich nawyków żywieniowych. Leczenie nie jest trudno i z reguły bardzo skuteczne. Trudno mi dokładnie odpowiadać na Pana pytania bez znajomości opisu gastroskopii oraz kolonoskopii. Jakie jest ryzyko pojawienia się u mnie raka? - Brak ryzyka wystąpienia raka w przypadku takich rozpoznań histopatologicznych. i w jaki sposób powinienem się leczyć? - Podstawowe leczenie to leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego przez żołądek oraz dieta jak w chorobie wrzodowej żołądka.

Jak długo tak orientacyjnie trwa leczenie? - Około 4-6 tygodni Jakie są szanse na całkowite wyleczenie? - Bardzo duże, prawie pewne w przypadku spełnienia zaleceń lekarskich. Czy te wyniki potwierdzają przełyk Baretta? - Skoro z pobranych wycinków z przełyku rozpoznanie histopatologiczne podaje zapalenie błony śluzowej żołądka to prawdopodobnie występuje w Pana przypadku przełyk Barretta, ale żebym jednoznacznie mógł to stwierdzić potrzebny jest mi opis gastroskopii.