Czy mogę zacząć stosować antykoncepcję bez miesiączki, aby poprawić stan cery?

Witam! Mój problem jest nieco inny niż te zamieszczone w portalu. Od ok. 5 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Ostatnio brałam tabletki 24+4. Niestety, nie było mnie stać na wykupienie pigułek i musiałam przerwać ich stosowanie. Ostatnie opakowanie skończyłam w lutym i po nim dostałam normalnie krwawienia z odstawienia. Niestety do tej pory (czyli do końca kwietnia) nie dostałam więcej miesiączki :( Generalnie wcale by mi na niej nie zależało, gdyby nie powód dla jakiego zaczęłam 5 lat temu stosować antykoncepcje, a mianowicie bardzo nasilony trądzik. Po stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych stan mojej cery bardzo się poprawił. Teraz kiedy od ok. 3 mies. nie przyjmuję hormonów, jestem przerażona tym, jak bardzo pogorszyła mi się cera! Zaczynam wpadać w depresję z jej powodu, bo trądzik ostatnio bardzo się nasilił i nie mogę dać sobie z nim rady. Moje pytanie to – czy mogę zacząć brać tabletki antykoncepcyjne teraz bez miesiączki, aby poprawić stan cery. Nie zależy mi na ochronie antykoncepcyjnej. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli nie zależy Pani na efekcie antykoncepcyjnym, to może Pani rozpocząć stosowanie pigułek, nie czekając na miesiączkę, jednak wcześniej należy wykluczyć obecność ciąży. Antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa dla płodu, dlatego w przypadku podejrzenia ciąży nie wolno jej stosować. Proszę udać się do ginekologa i poprosić o wykluczenie obecności ciąży i zalecenia dotyczące tabletek. Jeśli lekarz zaleci zażywanie tabletek niezależnie od miesiączki, to proszę zabezpieczać się dodatkowo (prezerwatywa) przez cały pierwszy i cykl i 7-dniową przerwę.

Pozdrawiam!